Rat beyin dokusunda etanolle indüklenen oksidatif strese antioksidan olan karnozinin etkileri
The effect of antioxidant carnosine on oxidative stress induced by ethanol in rat brain tissue
  1. Tez No: 156873
  2. Yazar: ÜMMÜHANİ ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BİLGİHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Etanol birçok mekanizma aracılığıyla ROS üretimini arttırabilir. Etanol çeşitli organlarda oksidatif strese indükleyebilir. Etanol ile indüklenen oksidatif strese beyin ve sinir sistemi, diğer organlardan daha hassasta. Beyin yüksek oksidatif metabolik aktivite, düşük antioksidan kapasite, membran/sitoplazma oranının yüksek oluşu, geçiş metal iyonlarının yüksek konsantrasyonu ve yenilenemeyen nöronal hücrelerden dolayı oksidatif strese elverişlidir. Endojen olarak sentezlenen karnozin p-alanin ve histidinden oluşmaktadır. Karnozin ve histidin içeren dipeptitler iskelet kası ve beyin gibi uyarılabilen dokularda yüksek konsantrasyonda bulunmaktadırlar. Karaozinin esas biyolojik rolü tam olarak anlaşılamamış olmasına rağmen, yapılan çeşitli deneysel çalışmalarda karnozinin; antioksidan, tamponlayıcı aktivite, nörotransmitter, yara iyileştirici bir ajan ve savunma sistemini güçlendiren bir etkiye sahip olduğu rapor edilmiştir. Karaozinin antioksidan etkilerini metal iyonlarına karşı şelatasyon, SOD benzeri aktivite ve reaktif oksijen radikallerini süpürücü etkisi olarak sayabiliriz. Çalışmamızda, rat beyininde etanolle indüklenen oksidatif strese antioksidan olan karaozinin etkilerini ve histolojik bulguları inceledik.
Özet (Çeviri)
Ethanol may enhance the production of ROS through a number of mechanisms. Ethanol promotes oxidative stress in several organs. Brain and nervous system are more vulnerable to ethanol-induced oxidative damage than other organs. The brain is the tissue most vulnerable to oxidative damage because of its higher rate of oxidative metabolic activity, low antioxidant activity, non replicatory nature of neuronal cells, high membrane surface to cytoplasm ratio and high levels of transition metals. Carnosine is an endogenously synthesized dipeptide which is formed from (3- alanine and L-histidine. Excitable tissues such as brain and skeletal muscle contain high levels of carnosine and histidine-containing dipeptides. Many functions have preoviously been proposed for carnosine; these include antioxidant and free radical scavenger, physiological buffer, neurotransmitter, metal chelator, immunostimulator and wound healing agent. The antioxidant mechanism of carnosine is attributed to its chelating effect against metal ions, SOD-like activity, ROS and free radicals scavenging ability. In the current study, the oxidative stress induced by ethanol, the antioxidant effects of carnosine and the histological observations in the rat brain were investigated.