Apoptozla ilişkili genler BCL2L12 ve PDCD4'ün lösemi hastalarındaki ekspresyon analizi
Expression nalysis of apoptosis-related genes BCL2L12 and PDCD4 in patients with leukemia
- Tez No: 204053
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR BUYRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
2000 yılında Scorilas ve arkadaşları tarafından 19q13.3-13.4 bölgesine haritalanan BCL2L12 geni, 334 amino asitten oluşan BCL2L12 proteinini kodlar. Bu protein diğer Bcl-2 ailesi proteinleri gibi apoptoz sürecinde etkindir. 1995 yılında Shibahara ve arkadaşları tarafından 10q24 bölgesine haritalanan PDCD4 geni, 485 amino asitten oluşan Pdcd4 proteinini kodlar. Pdcd4, apoptoz sürecinde ifadesi artan bir tümör baskılayıcıdır.Çalışmada 57 KML vakasında ve 50 sağlıklı bireyde BCL2L12 gen ifadesinin varlığı ve PDCD4 gen ifade artışı RT-PZR (ters transkriptaz-PZR) yöntemi kullanılarak araştırılmıştır.BCL2L12 gen ifadesinin 50 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubunda yaklaşık 5 kat daha fazla, PDCD4 gen ifade artışının ise 57 bireyden oluşan hasta grubunda yaklaşık 3 kat daha fazla ifade edildiği saptanmıştır.BCL2L12'nin pro-apoptotik bir gen olduğu ve PDCD4'ün tümör baskılayıcı işlevinin bulunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
BCL2L12 gene, mapped to 19q13.3-13.4 by Scorilas et al. in 2000 encodes BCL2L12 protein consisting of 334 amino acids. This protein is effective during apoptosis like other Bcl-2 family proteins. PDCD4 gene, mapped to 10q24 by Shibahara et al. in 1995 encodes Pdcd4 protein consisting of 485 amino acids. PDCD4 is a tumor suppressor gene which overexpresses during apoptosis.In our study, BCL2L12 gene expression and PDCD4 gene overexpression was investigated with RT-PCR (revers transcriptase-PCR).BCL2L12 expression was detected much more (approximately 5 times) than the patient group in the control group and PDCD4 overexpression was detected much more (approximately 3 times) than the control group in the patient group.We conclude that BCL2L12 is a pro-apoptotic gene and PDCD4 is a tumor suppressor gene.