Ortodontik tedavi sonuçlarının hasta memnuniyeti ile karşılaştırılması
Comparing orthodontic treatment results with patient satisfaction
  1. Tez No: 204064
  2. Yazar: F.BURCU AKAR DEDEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİL CURA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmamızda ABO OGS indeksi ve Kiyak ve ark tarafından geliştirilen Yaşam Kalitesi anketi kullanılmış ve tedavi sonuçları ile tedavi sonu hasta memnuniyeti arasındaki ilişki araştırılmıştır.Çalışmanın materyalini, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde tedavi edilmiş ve aktif retansiyon dönemde bulunan 101 bireyin tedavi sonu modelleri, panoramik radyografileri ve bireylere uygulanan anketler oluşturmaktadır.Çalışmamızın sonucunda çok yüksek oranda başarı elde edilmesine ve tedavi sonucundan memnun olmayan hasta bulunmamasına rağmen aralarında istatistiksel anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the treatment results of 101 patients who are active retention period and received orthodontic treatment at İstanbul University by using the ABO OGS assesment on final cast models and orthopanthomographs and to evaluate patient satisfaction by Quality of Life Questionnaire periviously designed and verified by Kiyak et al. and to investigate relationship between tehe two evaluation.No significant relation was found between the OGS treatment result scores and patient satisfaction results.