Ortognatik cerrahi hastalarının benlik saygısı, eleştiriye duyarlılık ve sosyal görünüş kaygı düzeylerinin normal fasiyalprofile sahip bireylerle karşılaştırılması, ortognatik cerrahi ve ortodontikkamuflaj tedavilerinin memnuniyet üzerineetkilerinin değerlendirilmesi
Comparison of self esteem, sensitivity to criticism, social appearance anxiety between patients treated with orthognathic surgery and patients with normal facial profile, evaluation of the effects of orthognathic surgery and orthodontic camouflage treatment on patient satisfaction
- Tez No: 560959
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİSA GÜL AMUK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı, iskeletsel sınıf II ve sınıf III maloklüzyona sahip hastaların ortognatik cerrahi sonrasında benlik saygısı, eleştiriye duyarlılık, sosyal görünüş kaygısı gibi spesifik psikolojik parametrelerindeki değişimlerin normal yüz görünümüne sahip bireylerle karşılaştırılması, ortognatik cerrahi ve ortodontik kamuflaj tedavisi sonrası hasta memuniyetinin değerlendirilmesidir. Çalışmamıza, yaş ortalaması 20,87±2,41 yıl olan 142 erkek, 200 kadın olmak üzere toplam 342 birey dahil edilmiştir. Cerrahi öncesi ve cerrahi sonrası sınıf III ve sınıf II hastaların benlik saygısı ve eleştiriye duyarlılık düzeylerinin değerlendirilmesi için Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği anketi, sosyal görünüş kaygısı düzeylerini belirlemek için de Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği anketi kullanılmış ve elde edilen veriler kontrol grubundaki sınıf I bireylerle karşılaştırılmıştır. Ortognatik cerrahi tedavi ve ortodontik kamuflaj tedavisi uygulanmış hastalara memnuniyet anketi uygulanarak, tedavi ile ilgili memnuniyetleri değerlendirilmiştir. İstatistiksel değerlendirmede elde edilen verileri analiz etmek için bağımlı ve bağımsız örneklem T testi, post-hoc Tukey testi, Ki-kare testi, frekans ve yüzde hesaplamaları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare patients with skeletal class II (C II) and class III (C III) malocclusion who had orthognathic surgery and patients with class I (C I) occlusion who had normal facial appearance with changes in specific psychological parameters such as self-esteem, sensitivity to criticism, social appearance anxiety, and evaluation of patient satisfaction after orthognathic surgery and orthodontic camouflage therapy. 342 subjects with mean age of 20.87±2.41 years (142 males, 200 females) were included to this study. Rosenberg Self-Esteem Scale questionnaire was used to evaluate C II and C III patients' pre and post operative self-esteem and sensitivity to criticism levels. Social Appearance Anxiety Scale questionaire was used to evaluate same patients' social appearance anxiety and all the patients were compared with control group subjects who had normal facial appearance. Patients treated with orthognathic surgery and patients treated with orthodontic camouflage were assessed for satisfaction after treatment using a satisfaction questionnaire. Independent and dependent sample T tests, post-hoc Tukey test, Chi-square test, frequency and percentage calculations were used to analyze the data obtained from statistical evaluation.