Farklı braket sistemleri ve bitirme prosedürlerinin mine renklenmesi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of enamel discoloration associatedwith different bracket systems and finishing procedures
- Tez No: 672781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDAGÜL BİLGİÇ ZORTUK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: Sabit ortodontik tedavinin planlanmasına göre veya klinisyenin tercihine göre farklı braket sistemleri kullanılabilmektedir. Braketlerin tedavi süresince diş yüzeyinde kalması dişlerde renklenme problemleri oluşturabilmektedir. Ortodontik tedavi sonrası diş renkleşmesi tedavinin kalitesi ve hasta memnuniyeti açısından önemli bir kriterdir. Bu çalışmanın amacı, iki farklı braket sistemi ile bitirme tekniğinin diş renklenmesi üzerine etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 40 adet insan premolar dişi kullanılmıştır. Dişler rastgele dört ayrı gruba ayrılmış olup her bir grupta 10 adet diş bulunmaktadır. Gemini braket – tungsten karbid frez grubu (1. Grup), Gemini braket – tungsten karbid frez, Sof-lex disk grubu (2. Grup), Flash Free braket – tungsten karbid frez grubu (3. Grup), Flash Free braket – tungsten karbid frez, Sof-lex disk grubu (4. Grup) deney gruplarıdır. Dört gruptaki toplam 40 dişin başlangıç ve final renk ölçümleri Vita Easyshade spektrofotometre renk ölçüm cihazı aracılığı ile yapılmıştır. Tabanı adezivle kaplı Flash Free braketler ile 3m Gemini konvansiyonel braketler, 3m Transbond XT ile diş yüzeylerine yapıştırılmıştır. Ağız içi çevreyi bir yıl simule edecek şekilde, bütün dişler 10 bin siklus, 5 °C ve 55 °C arasında termal siklusa tabi tutulmuştur. Braketlerin sökülmesinden sonra gruplara göre dişler üzerindeki yapıştırıcı artıkları tungsten karbid veya tungsten karbid-Sof-lex bitirme teknikleri ile temizlenmiştir. Dişlere final renk ölçümü yapılıp, ∆E = [(∆L)2 + (∆a)2 + (∆b)2]1/2= [(Ls-Lö)2 + (as-aö)2 + (bs-bö)2]1/2 formülü yardımı ile klinik renk değişikliği hesaplanmıştır. Verilerin dağılım normalliği Kolmogorov Smirnov testi ile ölçülürken, mine renklenmesi üzerine etki eden faktörlerin analizi ise iki yönlü varyans analizi ile değerlendirilmiştir (p˂0,05). Gruplar arasındaki ΔE değerleri arasındaki fark Tukey çoklu karşılaştırma testi kullanılarak p˂0,05 anlamlılık düzeyinde tespit edilmiştir. Bulgular: Flash Free braket sisteminin kullanıldığı gruplarda meydana gelen mine yüzeyindeki renk değişiminin, Gemini braket sisteminin kullanıldığı gruplarda meydana gelen renk değişiminden anlamlı olarak daha az olduğu tespit edilmiştir (p;0,003 p˂0,05). Sof-lex kullanılan gruplardan elde edilen renk değişikliği değerlerinin (ΔE), sof-lex kullanılmayan gruplardan daha düşük olduğu, fakat bu sonuçların istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görülmüştür (p;0,280 p>0,05). Sonuç: Yaptığımız bu in vitro çalışma neticesinde, kullanmış olduğumuz her iki braket sisteminin ve bitirme tekniğinin mine yüzeyinde renklenme meydana getirdiği tespit edilmiştir. Tungsten karbid frez ile adeziv artıklarının temizlendiği dişler, tungsten karbid, sof-lex ile adeziv artıklarının temizlendiği dişlere göre daha fazla renk değişikliğine uğramıştır. Sof-lex disk kullanımının tüm gruplarda daha az renk değişikliğine sebebiyet verdiği görülmüştür. Bitirme protokollerinden bağımsız olarak, Flash Free braket sisteminin, Gemini braket sistemine göre dişler üzerinde daha az renk değişikliğine sebep olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Different bracket systems can be used according to the planning of the fixed orthodontic treatment or to the clinician's preference. The brackets on the tooth surface during treatment may cause enamel discoloration problems. Enamel discoloration after orthodontic treatment is an important criterion in terms of the quality of treatment and the patient satisfaction. The aim of this study is to compare the effects of two different bracket systems and finishing techniques on enamel discoloration Material and Method: For this study, 40 human premolar teeth were used. Teeth were randomly divided into four groups and each group had 10 teeth. Gemini bracket - tungsten carbide burr (Group 1), Gemini braces - tungsten carbide burr - Sof-lex disk group (Group 2), Flash free braces - tungsten carbide burr (Group 3), Flash Free braces - tungsten carbide burr - Sof-lex disk group (Group 4) were experimental groups. Vita Easyshade spectrophotometer color measurement device was used to measure the initial and final color measurements of the total 40 teeth in four groups. Adhesive coated and 3M Gemini conventional bracket systems were bonded to the tooth surfaces with 3M Transbond XT adhesive agent. After debonding the braces, the adhesive residues on the teeth surface were cleaned with tungsten carbide or tungsten carbide-Sof-lex finishing techniques. The clinical color change of teeth was calculated using ∆E = [(∆L)2 + (∆a)2 + (∆b)2]1/2= [(Ls-Lö)2 + (as-aö)2 + (bs-bö)2]1/2 formula, Kolmogorov Smirnov test was used to determine the data normality. A two-way analysis of variance was used to evaluate the factors effecting the enamel discoloration (p˂0,05). Comparison of the color difference values (ΔE) between groups were determined with using the Tukey multiple comparison test (p˂0,05). Results: It was found that the color change of enamel surface in the Flash Free bracket system groups was significantly less than the Gemini bracket system groups (p;0,003 p˂0,05). The mean ΔE values obtained from the Sof-lex groups were lower than groups without sof-lex, but these results were not statistically significant (p;0,280 p>0,05). Conclusion: As a result of this in vitro study, it was found that using these two types of the braces and finishing techniques resulted in coloration on the enamel surface. Debonding with tungsten carbide burr caused more color changes than the finishing protocol with using both of the tungsten carbide burr and Sof-lex disc. It was observed that using Sof-lex disc leads to less color change in all groups. Regardless of the finishing protocols, it was found that the Flash Free bracket system caused less color change on the teeth than the Gemini bracket system.