Ortognatik cerrahi uygulanan dentofasiyal deformiteli hastaların yaşam kalitesi ile fiziksel, fonksiyonel ve psikolojik durumlarının değerlendirilmesi
Evaluating the qualities of life, physical, functional and psychological statuses of the patients exposed orthognathic surgery with dentofacial deformities
- Tez No: 319041
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ERTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Amaç. Ortognatik cerrahi tedavi uygulanan hastalarda tedavi motivasyonlarını, tedavi sonuçlarıyla ilgili memnuniyetleri, yaşam kalitesi ile fiziksel, fonksiyonel ve psikolojik durumların hasta odaklı olarak değerlendirilmesidir.Materyal ve Metot. Çalışma materyalini, ortognatik cerrahi tedavi görmüş 30 (Grup 1), ortognatik cerrahi öncesi ortodontik hazırlık aşamasında olan 30 (Grup 2), ortognatik cerrahi tedavinin gerekli olduğu ancak tedaviyi istemeyen 30 (Grup 3) ve iyi maksillomandibular ilişkilere sahip 30 sağlıklı birey (Grup 4) olmak üzere toplam 4 gruptan oluşan 120 bireye uygulanan anketlerden elde edilen veriler oluşturmuştur. Operasyon geçiren gruba sadece hasta memnuniyeti anketi uygulanırken; bütün gruplara Modifiye Beden Algısı Ölçeği, Problemleri Değerlendirme Anketi, SCL-90R, OHIP-14, QOLQ ve SF-36 anketleri uygulanmıştır. Verilerinin istatistiki analizlerinde SPSS for Windows 15.0 programı kullanılmıştır.Bulgular. Araştırma sonuçları, tedavi motivasyonu açısından estetik nedenlerin % 70, tedavi sonuçlarıyla ilgili hasta memnuniyetinin % 97 olduğunu, Grup 1'in Beden Algısı Ölçeği genel ortalaması 4.21, SCL-90R genel ortalaması 0.78, QOLQ genel ortalaması 17.87, OHIP-14 genel ortalaması 10.47 bulunduğunu göstermiştir. Hem bu parametreler hem de diğer parametreler açısından gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı farklılıkların olduğu test edilmiştir.Sonuç. Dentofasiyal deformitelerin tedavi edilmesiyle estetik, fonksiyonel ve sosyal açılardan önemli iyileşmelerin elde edildiği, hastaların operasyonun sonuçlarından memnun kaldıkları ve yaşam kaliteleri üzerinde olumlu etkiler meydana geldiği diğer gruplarla karşılaştırılması sonucunda belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim. İs to be evaluated as the patient-focused on the motivations for the treatments of the patients undergone orthognathic surgery and the satisfactions related to the results following treatment and the life quality, the physical, functional and psychological statutes of the patients.Material and method. The data used in the study were obtained from total 120 individuals as the four groups including 30 patients treated by orthognathic surgery (Group 1), being at the orthodontic preparation stage for the orthognathic surgery (Group 2), needing to the orthognathic surgical treatment but rejecting it (Group 3), and 30 healthy individuals having the good maxillomandibular relationships (Group 4). While a patient satisfaction survey was only applied to the patient group exposed to the surgery; Body Cathexis Scale, Problem Assessment Questionnaire, SCL-90R, OHIP-14, QOLQ and the SF-36 for all groups was carried out. It was used the SPSS for Windows 15.0 for the statistical analyses of the obtained data.Results. The results of the study showed that while the aesthetic requirements of the patients in view of their treatment motivation and their satisfactions related to the results of the treatment had a ratio of %70 and %97, respectively; the general mean results of the Body Cathexis Scale, the SCL-90R, the QOLQ and the OHIP-14 were 4.21, 0.78, 17.87 and 10.47 in Group 1. It was statistically tested the significant differences among/between the groups in terms of both these parameters and the others.Conclusion. According to the results of the study, it was determined that the patients provided the major gains in point of the aesthetic, functional and social aspects through the treatments of their dentofacial deformities; they were satisfied by the results of the orthognathic surgery and provided the positive effects on their life quality when compared the other groups.