Vajinal doğumun ikinci aşamasında perineye sıcak uygulama yapmanın perine bütünlüğüne ve ağrıya etkisi
Effect of heat application to the perineum in normal vaginal deliveries on perineal integrity and pain
  1. Tez No: 204115
  2. Yazar: ROJJİN MAMUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİMET SEVGİ GENÇALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma, normal vajinal doğumun ikinci aşamasında `perineye sıcak uygulama yapmanın perine bütünlüğüne ve ağrıya etkisini' belirlemek amacıyla deneysel olarak planlanmıştır.Araştırma, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Merkezi Doğumhanesinde 08.05. 2006 ile 30. 10. 2006 tarihleri arasında hastanenin etik kurulundan izin alınarak yürütülmüştür.Araştırmanın örneklemini; örneklem kriterlerine uyan 30 deney ve 30 kontrol grubu olmak üzere toplam 60 gebe oluşturmuştur.Araştırmada annelere doğumun latent fazında uygulama ile ilgili bilgilendirme yapılıp onay alındıktan sonra Tanıtıcı Bilgi Formu uygulanmıştır. Her iki grup anneye doğum eylemi süresince standart hemşirelik bakımı uygulanmış olup deney grubu annelere farklı olarak doğumun 1. devresinin geçiş fazından başlanarak eylemin 2. devresinin sonuna kadar perineye sıcak uygulama yapılmıştır. Sıcak uygulama sırasında Doğum Eylemi İzlem Formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was planned as an experimental study for the purpose of determining the effect of heat application on the perineum during the second stage of labor on perineal integrity and pain.The research was conducted between 08.05.2006 and 30.10.2006 in the Labor and Delivery Department of Şişli Etfal Training and Research Hospital Center after receiving permission to conduct the research from the hospital ethics committee.The research sample was comprised of 60 pregnant women, 30 of whom were in the experimental group and 30 of whom were in the control group, who met the research inclusion criteria.Standard nursing care was given during labor for both groups of mothers, but when the transition phase of the first stage of labor of mothers in the experimental group began until the end of the second stage of labor heat application was administered to their perineum.In the data analysis percentage, mean, Chi square, Fischer Exact Chi square test, Kruskal Wallis test, Mann Whitney U test and t test were used.When the groups were compared for the effect of heat application of labor pain the distribution of VAS scores, regional distribution of pain, integrity of the perineum after delivery, and mothers' thoughts about their delivery, statistically significant differences were found (p