Dental florozisli bireylerde maksilla ve mandibulada kemik yoğunluklarının değerlendirilmesi
Maxillar and mandibular bone mineral density determination in man with dental fluorosis
- Tez No: 204116
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞENOL TÜZÜM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı, dental florozisli bireylerde çene kemiklerindeki mineral yoğunluğu değişimlerini dijitalize edilmiş panoramik radyografilerin sayısal dansitometrik analizleri ile incelemektir. Sonuçlar kontrol grubu ve kendi aralarında karşılaştırılmıştır. Çalışmaya başlamadan önce Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi etik kurulundan onay alınmıştır. Araştırmamız, Ağız Diş Çene Hastalıkları Ve Cerrahisi Anabilim Dalı Kliniğine başvuran 18-58 yaşları arasındaki 103 sağlıklı erkek birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmamıza dahil olan bireylerin tamamı Thylstrup-Fejerskov Dental Florozis İndeksi kullanılarak kontrol ve çalışma gruplarına ayrılmıştır. Metot olarak bütün bireylerden röntgen kasetine daha önceden yerleştirilmiş Aluminyum stepwedge yardımıyla panoramik radyografiler alınmıştır. Daha sonra dijitalize edilmiş panoramik radyograflar üzerinde dansitometrik analizler yapılmıştır. İstatistiksel analiz için SPSS 11.0 istatistik programı kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda dental florozis skorlarının arka dişlere doğru artış gösterdiği ve maksiler ve mandibular kemik dansite değerlerinin dental florozis skorları ile artış gösterdiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate mineral density alterations in jaw bones with digital dansitometric analysis of digitized panaromic radiographs in men who have dental fluorosis. The results were compared both control group and to each other. Before, initiation of the study, approval of the ethic committee of the Süleyman Demirel University, Faculty of Medicine was taken. Our research was performed on 103 healthy male individual between 18-58 years old, who were referred to the Department Of Oral and Maxillofacial Surgery Clinic. All of the individuals who were involved in the research, were divided into as a control and study groups by using Thylstrup-Fejerskov Dental Fluorosis Index. As a method, panoramic radiography were taken from all individuals with the help of aluminyum stepwedge which was placed in the roentgen casette before. Than dansitometric analysis was performed on digitized panoramic radiography. For statistical analysis SPSS 11.0 statistical programme was used. The results of this study were revealed that, dental fluorosis scores increase from anterior to the posterior teeth and maxillary and mandibular bone mineral density values increase with the degree of dental fluorosis scores.