Gömük alt yirmi yaş dişi çekimlerinden sonra postoperatif komplikasyonların önlenmesinde yağlı kalsiyum hidroksitin etkilerinin araştırılması
The effect of an oily calcium hydroxide on postoperative complications after mandibular third molar surgery
- Tez No: 204117
- Danışmanlar: PROF. MUSTAFA ŞENOL TÜZÜM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Gömük alt yirmi yaş dişlerinin cerrahi çekimleri, oral ve maksillofasiyal cerrahide en sık uygulanan dentoalveoler girişimler olup, cerrahi sonrası dönemde bir takım komplikasyonlara neden oldukları için önemli yer tutmaktadır.Kalsiyum hidroksit bilinen antimikrobiyal ve antienflamatuar etkileri ile diş hekimliğinde 1920 yılından beri kullanılmaktadır.Bu çalışmada yağlı kalsiyum hidroksitin gömük alt yirmi yaş dişi cerrahisi sonrası görülen hasta yakınmalarına neden olan, ağrı, şişlik ve trismus gibi erken dönem komplikasyonlar üzerine etkilerinin araştırılması ve cerrahi sonrası şikayet döneminin kısaltılmasına katkıda bulunulması amaçlanmaktadır.Bu çalışmada, yaşları 14-39 arasında değişen, çift taraflı, benzer pozisyonlu, tam gömük alt yirmi yaş dişleri olan, sistemik olarak sağlıklı bireyler arasından seçilen, 39 kadın ve 11 erkek toplam 50 birey dahil edilmiştir.Cerrahi öncesinde ve sonrasında 2. ve 7. günlerde, trismusun tespiti için, maksimum ağız açıklığı ölçümünde dijital kumpas, aynı şekilde girişim öncesi ve sonrası ödem miktarının saptanması amacıyla yüzün yumuşak dokularında belirlenen referans noktalar arası mesafe esnek cetvel ve cerrahi sonrası ağrının değerlendirilmesinde ?Visual Analogue Scale (VAS)? kullanıldı.Çalışmamızda, sonuçlar yağlı kalsiyum hidroksitin minör cerrahi sonrası derin kavitelere uygulandığında, cerrahi sonrası ağrı ve trismusu azaltmadığını ancak cerrahi sonrası ödemi azaltmakta faydalı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The surgical removal of impacted mandibular third molars is one of the most commonly performed dentoalveolar procedures in oral and maxillofacial surgery and is associated with various postoperative complications.Calcium hydroxide has been used since 1920 in dentistry, because of its antimicrobial and antienflammatuar effects.The aim of this study was the evaluation of the effects of oily calcium hydroxide on the early postoperative complications, such as pain, swelling and trismus, after impacted mandibular third molar surgery and to prevent postoperative patient complaints.This study included, 14-39 years old, 50 (39 female, 11 male) healthy patients with bilaterally, same positioned, fully impacted mandibular third molars.Trismus was evaluated with a digital calipper, pain was evaluated with VAS and the swelling was evaluated with the measurements between reference points on the soft tissue of the face, preoperativly and postoperatively 2nd and 7th days.In this study, the use of an oily calcium hydroxide did not reduced the postoperative pain and trismus in deep impaction positions in early period but the postoperative swelling was decreased.