Prostatik obstrüksiyonlarda transüretral ethanol enjeksiyon tedavisi
Transurethral ethanol injection therapy for prostatic obstructions
  1. Tez No: 204131
  2. Yazar: ERKAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Ethanol enjeksiyonu ile prostat hacmini küçülterek ve dinamik obstrüksüyonu kaldırarak alt üriner sistem semptomlarında iyileşme sağlamak mümkün olabilmektedir.Alt üriner sistem semptomları ile başvuran; BPH tanısı konan ve ethanol enjeksiyonu uygulanan 26 hasta prospektif olarak değerlendirilmiştir.Lokal anestezi veya sedasyon altında litotomi pozisyonda 23.5 Fr rijid sistoskop eşliğinde 19 gauge açılı iğne ile prostatın saat 2,4,8, 10 lokalizasyonuna 0.5-2 ml (6-16 ml) dehidrate ethanol(%99) enjeksiyonu yapıldı. Median lop hipertrofisi olanlarda ilave enjeksiyon yapıldı. İğnenin üretral duvardan girişi 30 ° açı ve 10 mm derinlikte yapıldı. İnjeksiyon uygulama sonrasında 18 Fr üretral kateter yerleştirildi ve kateter 7 gün sonra çıkarıldı.3 aylık izlemi tamamlanan 26 hastanın ortalama yaşı 69 (67-83) idi. Toplam 12 hasta hipertansiyon ve diabetes mellitus, 4 hasta koroner arter hastalığı, 4 hasta kronik obstrüktif akciğer hastalığı ve 1 hastada kronik böbrek yetmezliği nedeni ile genel anestezi açısından riskli bulunmuştur.Bu çalışmada, ethanol enjeksiyonunun BPH hastalarının 1.ve 3 aylık süreçte, IPSS, maksimum işeme hızı (Qmax), ultrasonografik prostat hacimleri, yaşam kalite skorundaki değişimler istatistiksel olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
It is possible to recover in the symptoms of lower urinary tract diseases by using ethanol injection. Ethanol injection reduces the prostate volume and dinamic obstruction.26 sick patiens who have lower urinary tract symptoms and diagnosis of BPH and who have managed by ethonal injection were evaluated by prospective methods.0.5-2 ml (6-16 ml) dehidrate ethanol (%99) is used to prostate ( at 2,4,8,10 hour point) at the position of dorsal litotomi by using 19 gauge ridge needle attendent to 23.5F rijid sistoskop in local or sedation anaesthesia. Extra injection was used to the people who have medan loop hipertrophy. İnjection was made to the wall by 30 angle and 10 mm depth.18f catheter was established and taked off after 7 days.Median age is 69 (67-83).12 of sick patiens have hipertension and diabetes mellitus,4 people have coronary disease,4 people have lung disease, 1 person has chronic renal disease. So general anaesthesia was risky.In this study, We investigated IPSS, Qmax, Ultrasonographic prostate volumes, quality of life by using ethanol injection to people wo have BPH at the first and third months.