Simvastatin yüklü polipropilen yama ile onarılan karın duvarı defektlerinde batın içi yapışıklıkların karşılaştırılması
Comparison of intraabdominal adhesions in abdominal wall defect repairing with simvastatin coated polypropylene mesh
- Tez No: 297382
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH AĞALAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmanın amacı, karın duvarı fıtıklarında kullanılan polypropylene mesh'i simvastatin ile kaplamak ve bunun karın içi adhezyon gelişimi üzerine etkilerini araştırmaktır. İnsizyonel herni günümüzde cerrahi alanındaki başlıca problemlerden birisidir. İnsizyonel herni tedavisinde oluşan defekt primer sütür ile onarılacağı gibi büyük abdominal defektlerde prostetik materyaller kullanılarak ta onarımı yapılmaktadır. Günümüzde en sık sentetik greftler kullanılmaktadır. Sentetik greftler, karın içerisinde yabancı cisim reaksiyonu yaratabilir ve bunun sonucunda adezyonlar meydana gelebilir.Adezyon oluşumu hem hasta hem de cerrah açısından önemli bir sorun olmaktadır. Adezyon postoperatif mekanik obstrüksiyonun önemli nedenlerinden birisidir. Oluşan obstrüksiyonlar yeniden ameliyat gerektirebilir ve yüksek maliyet, iş gücü kaybıyla beraber morbidite ve mortaliteye neden olabilir. Simvastatin ateroskleroz hastalarında kolesterol ve lipid düzeylerini düşürmede kullanılan bir ilaçtır. Yapılan incelemelerde simvastatin'in antiinflamatuar, immünomodülatuar, endotel disfonksiyonunu düzeltici ve ayrıca prokoagulan aktivite ve trombosit fonksiyonları üzerine etkileri de olduğu gösterilmiştir.Greftler simvastatin ile kaplandıktan sonra doku sistotoksitite, sterilite ilaç miktar tayini, durağan damla temas açısı ve elektron mikroskopik incelemeler yapıldı. Çalışmada 30 adet wistar rat iki eşit gruba bölündü. Her iki gruba insizyonel fıtık modeli uygulandı. Kontrol grubu çıplak greft ile simvastatin grubu ise simvastatin kaplı greft ile onarıldı. Postopeartif 21. Günde sakrifikasyon sonrası adezyon skorları ve histopatolojik değerlendirme yapıldı.
Özet (Çeviri)
We aimed to search the effect of polypropylene mesh covered with simvastatin on the development of adhesion in ventral hernia repairment operations. Incisional hernias are one of the main problems of operations. While small incisional hernia defects are repaired by primer suturing, prosthetic materials may be used in the case of huge defects. Prosthetic materials are frequently used todays. Synthetic grafts result in foreign material reaction within the abdomen and at the end of this process adhesions occur. Intraabdominal adhesions causing mechanical obstruction are important problems for both patients and surgeons. Mechanical obstructions may require reoperations that causes increased medical coast, morbidity and mortality. Simvastatin is a HMG-CoA reductase inhibitor and used in atherosclerosis to reduce cholesterol and lipid levels. It was shown that, simvastatin has also anti-inflammatory, immunomodulatory and procoagulan activity, has regulatory effect on endothelial thrombocyte functions. After the grafts coated with simvastatin, tissue cytotoxicity, determination of drug quantity, static drop contact angle measurement and electron microscopic examination were performed. 30 female Wistar rats were used in the study. They were grouped into two as simvastatin group and control group. After performing incisional hernia model to each group, all rats were sacrificed at 21 Th postoperative day and adhesions were evaluated according to modified Diamond scale. Specimens were examined histopatologically.