Anizometropik ve strabismik ambliyop olgularda retina sinir lifi tabakasının optik koherens tomografi ile değerlendirilmesi
The evalution of retinal nerve fiber layer thickness in patients with anisometropic and strabismic amblyopia using optical coherence tomography
  1. Tez No: 204134
  2. Yazar: İSMAİL ERŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ ZENGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Strabismik ve anizometropik ambliyoplar ile sağlıklı olguların retina sinir lifi tabakalarını (RSLT) optik koherens tomoğrafi (OCT) ile kıyaslayarak aralarında farkın olup olmadığı araştırıldı. Çalışma grubu, 35 strabismik ambliyop olgu ile 30 anizometropik ambliyop olgudan kontrol grubu ise görme düzeyleri tam olan 40 olgudan oluşmaktadır. Çalışmaya katılan tüm olgularda tam bir oftalmolojik muayeneye ek olarak OCT ile RSLT kalınlığı incelendi. Strabismik grupta olguların ambliyop gözleri ile normal gözleri arasında OCT ile ölçülen RSLT parametreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Hipermetropik anizometropi grubunda temporal kadran ambliyop gözde normal göze göre anlamlı derecede ince bulundu (p=0.03). Diğer kadranlara ait RSLT kalınlıkları ile ortalama RSLT kalınlıkları açısından gözler arasında anlamlı fark bulunmadı. Miyopik anizometropi grubunda üst kadran ambliyop gözde normal göze göre anlamlı derecede ince bulundu (p=0.05). Diğer kadranlara ait RSLT kalınlıkları ile ortalama RSLT kalınlıkları açısından gözler arasında anlamlı fark bulunmadı. Strabismik ve anizometropik ambliyop hastaların ambliyop gözleri ile kontrol grubunun sağ gözleri karşılaştırıldığında kadranlara ait RSLT kalınlıkları ile ortalama RSLT kalınlıkları açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı. Hipermetropik anizometropi grubunda, ambliyopik gözün refraksiyonu arttıkça alt kadrana ait RSLT kalınlığı ve ortalama RSLT kalınlığının arttığı (sırasıyla p=0.00, 0.01; sırasıyla r=0.88, 0.53) miyopik anizometropi grubunda ise ambliyopik gözün refraksiyonu arttıkça nazal ve alt kadrana ait RSLT kalınlıkları ile ortalama RSLT kalınlığının azaldığı saptandı (sırasıyla p=0.01, 0.01, 0.01; sırasıyla r=0.85, 0.86, 0.86).
Özet (Çeviri)
Retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness of the ambliyopic eye with the fellow eye in patients with strabismic and anisometropic amblyopia and RNFL thickness of the ambliyopic eyes in patients with strabismic and anisometropic amblyopia with the right eye of the healthy subject are compared using optical coherence tomography (OCT). There were 35 subjects in strabismic amblyopic group, 30 subjects in anisometropic amblyopic group, 40 subjects in control group. Detailed opthalmological examination and RNFL thickness measurements using Stratus OCT were performed. In strabismic group, there was no statistically significant differences in RNFL parameters between the amblyopic eyes and fellow eyes. In hipermetropic anisometropic group, there was statistically significant thinning in temporal quadrants of amblyopic eyes (p=0.03). There was no statistically significant differences for other quadrants and average RNFL thickness. In miyopic anisometropic group, there was statistically significant thinning in superior quadrants of amblyopic eyes (p=0.03). There were no statistically significant differences for other quadrants and average RNFL thickness. There were no statistically significant differences in RNFL parameters between the eyes of strabismic, anisometropic amblyopic and control subjects. In hipermetropic anisometropic group, inferior RNFL (p=0.00, r=0.88) and mean RNFL thickness (p=0.01, r=0.53) increased significantly with the increase of the refractive error whereas in myopic anisometropic group, nasal RNFL (p=0.01, r=0.85), inferior RNFL (p=0.01, r=0.86) and mean RNFL thickness (p=0.01, r=0.86) decreased significantly with the increase of the refractive error.