Strabismik ve anizometropik ambliyopi olgularında makula kalınlığı ve retina sinir lifi tabakasının optik koherens tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of macular thickness and retinal nerve fiber layer by optical coherence tomography in cases with strabismic and anisometropic amblyopia
  1. Tez No: 474292
  2. Yazar: GÜLİZAR SOYUGELEN
  3. Danışmanlar: DR. NİHAL MAŞLAK ONURSEVER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmada tek taraflı strabismik ve anizometropik ambliyop hastaların ambliyop gözleri ile sağlam gözlerinin makula ve retina sinir lifi tabakasının (RSLT) OKT ile ölçülen değerlerinin kendi aralarında ve kontrol grubuyla kıyaslanarak fark olup olmadığını belirlemek amaçlandı. Çalışma grubu, 30 strabismik ambliyop olgu ile 30 anizometropik ambliyop olgudan, kontrol grubu ise görme düzeyleri tam olan 30 sağlıklı olgudan oluşturuldu. Çalışmaya katılan tüm olgularda tam bir oftalmolojik muayeneye ek olarak OKT ile makula kalınlıkları, fovea hacimleri ve RSLT kalınlıkları incelendi. Tüm ambliyop olguların foveal hacim değerleri, kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek iken ambliyopi düzeyi arttıkça foveal hacim artmaktaydı. Parafoveal ve perifoveal hacimler açısından ise ambliyopi ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Santral foveal kalınlık (SFK) ambliyop gözlerde (strabimik ve anizometropik), kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fazla olarak bulundu. Ambliyopi düzeyi arttıkça SFK artmaktaydı. Strabismik ve anizometropik ambliyop olgular kendi arasında kıyaslandığında; foveal hacimler (santral-parafoveal-perifoveal) ve SFK değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklı tespit edilmedi. Strabismik, anizometropik ve kontrol grubunda RSLT kalınlıkları istatistiksel olarak farklı değildi. Ambliyop hastaların normal olan gözleri ile kontrol grubunun OKT değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
This study was proposed to evaluate macula and retina nerve fiber layer thicknesses (RNFL) of strabismic and anisometropic ambliopic patients and compare the results with normal population. The study was composed of 30 strabismic amblyopic and 30 anisometropic amblyopic eyes, whereas the control group included 30 healthy eyes having 10/10 visual acuity.A detailed ophthalmologic examination was performed for each patient. Macular thicknesses, foveal volumes and retina nerve fiber layer thicknesses were measured and recorded with OCT. The foveal volumes of amblyopic patients were statistically different compared to the volumes of control group. As the depth of amblyopia increased the foveal volume increased in amblyopic patients. There was no statistically significant difference regarding parafoveal and perifoveal volumes among the strabismic and control group patients. The central foveal thicknesses (CFT) of amblyopic (strabismic and anisometropic) patients were significantly greater than CFT of the control group. As the depth of amblyopia increased the CFT increased in amblyopic patients. There was no statistical difference among strabismic and anisometropic patients regarding foveal volumes (central, parafoveal and perifoveal) and CFT values. There was no significant difference among strabismic, anisometropic and control group regarding retinal nerve fiber layer values. There was not any statistical difference regarding OCT values among the healthy eyes of amblyopic patients and control group.