Epsteın-barr vırüs infeksiyonunun tanısında indirekt immünoflöresan ve ELISA tanı metodlarının karsılastırılması
Comparative evaluation of indirect immunofluorescence assay and ELISA diagnostic techniques for the diagnosis of epstein-barr virus infection
  1. Tez No: 204135
  2. Yazar: BAHADIR FEYZİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT BAYKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: EBV infeksiyonunun serolojik tanısı birden fazla antikor yanıtının degerlendirilipyorumlanmasıyla yapılmaktadır. Bu çalısmada VCA IgM, VCA IgG ve EBNA IgGantikorlarının IFA ve ELISA tanı metodlarıyla çalısılması ve bu metodların tanı degerlerininkarsılastırılması amaçlandı.Gereç ve yöntem: Çalısmaya Enfeksiyöz Mononükleoz süpheli 100 hastanın serum örnekleridahil edildi. IFA referans metod olarak kabul edildi ve bu dogrultuda örnekler, EBVinfeksiyonu tanı standartları göz önüne alınarak; Seronegatif, Akut infeksiyon, Yeni geçirilmisinfeksiyon ve Eski infeksiyon gruplarına ayrıstırıldı. ELISA metodu ile aynı standart kriterlerdogrultusunda olusturulan grupların bu IFA grupları ile uyumu arastırıldı. Ayrıca VCA IgM,VCA IgG ve EBNA IgG antikorları her iki test bazında ayrı ayrı degerlendirilerek ELISAmetodu için duyarlılık ve özgüllük oranları belirlendi. IFA metodu ile ayrıca VCA IgG aviditetesti çalısıldı ve enfeksiyon dönemleri ile iliskisi irdelendi.Bulgular: ELISA metodunun IFA metodu ile uyumu Seronegatiflik, Akut infeksiyon, Yenigeçirilmis infeksiyon ve Eski infeksiyon için sırasıyla %41, 100, 14,7 ve 74,5 olarak bulundu.Tek bir antikor bazında IFA referans testine göre ELISA metodu degerlendiridiginde, VCAIgM testinin duyarlılıgı %100, özgüllügü %90,8, VCA IgG'nin duyarlılıgı ve özgüllügü %61,5ve %53, EBNA IgG'nin ise %78,7 ve %81,1 seklinde bulundu. IFA metodu ile belirlelnenVCA IgG avitidesinin enfeksiyon ilerlemesiyle genel olarak arttıgı gözlemlendi.Sonuç: Her iki testin; Seronegatif, Yeni geçirilmis infeksiyon ve Eski infeksiyon belirlemeoranlarında farklılık göze çarpmaktadır. ELISA VCA IgG testi IFA referans teste göre yetersizperformans sergilemistir. Her iki testin tercih edilebilirligi; testlerin tanı güvenilirliginin yanısıra, laboratuvarların teknik ve personel donanımı ve mali olanaklar göz önüne alınarakdegisebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The serologic diagnosis of EBV infection is made by evaluating and interpretingvia more than one antibody reply. In this study, it is aimed to be studied of VCA IgM andEBNA IgG antibodies by IFA and ELSA diagnosis methods and to be evaluated of thesemethods? diagnosis values.Materials and Methods: 100 patients? serum samples that suspicious of infectiousmononucleosis were included to the study. IFA was accepted as the reference method. By thismethod, considering with diagnosis standards of EBV infections, samples were decomposed toseronegative, acute infection, new afflicted infection and ex-infection groups. The harmony ofIFA groups with the groups those were formed by the same criteria with ELSA method wasresearched. Also, VCA IgM, VCA IgG and EBNA IgG antibodies were evaluated according toboth tests and their sensitivity and specificity rates were determinate for ELSA method. Also,VCA IgG avidite test was studied by IFA method and the relationship with the infectionperiods was researched.Results: The rates of harmony between ELISA method and IFA method for seronegativeacute infection, new afflicted infection and ex-infection were found; %41, 100, 14,7, 74,5respectively. When the ELISA method was evaluated according to IFA reference test in oneantibody base, the sensitivity of VCA IgM test was %100, the specificity was %90,8, thesensitivity and specificity of VCA IgG were %61,5 and %53, EBNA IgG?s results were%78,7 and %81,1. The VCA IgG avidite that was determined by IFA method rose generally.Conclusion: There was a difference in determination rates of seronegative, new afflictedinfection and ex-infection of both tests. ELISA VCA IgG test had an insufficient performanceaccording to IFA reference test. The performance of both tests can change by some factorssuch as technique and personnel rigging of the laboratory and financial possibilities.