Hodgkin hastalığında polimeraz zincir reaksiyonu ile epstein-barr virus genomunun araştırılması
The detection of epstein-barr virus genome using polymerase chain reaction in hodgkin's disease
- Tez No: 37780
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 25
Özet
ÖZET Hodgkin hastalığında histolojik bulgular ve bazı eşlik eden özellikler en feksiyöz kökeni destekler. Hodgkin hastalığında Epstein-Barr virüsünün rol oy nayabileceğini gösteren bir çok epidemiyolojik ve serolojik çalışma vardır. Bu amaçla Hodgkin hastalığı tanısı almış olgulara ait parafinlenmiş lenf nodu bloklarında polimeraz zincir reaksiyonu ile Epstein-Barr virus genomu araştı rılmıştır. Çalışma 27'si erkek, dördü kadın, yaş ortalaması 31,87±3,77 (orta lama ± standart hata) ve yaş dağılımı 1-94 olan 31 hastada gerçekleştirilmiştir. DNA amplifikasyonu sağlanabilen 22 olgunun 10'unda (%45) EBV-DNA pozitif bulunmuştur. EBV-DNA pozitifliği ile yaş, cinsiyet, histolojik subtip, klinik evre, B semptomları, hastalıktan ölüm ve klâsik teda vi yaklaşımlarına cevap yönünden anlamlılık bulunamamıştır. Rapor edilen di ğer çalışmalarda olduğu gibi EBV-DNA'nın yüksek bir oranda tespit edilmiş olması, Epstein-Barr virüsünün en azından bazı Hodgkin hastalarında bir rolü olduğunu kanıtlar. Polimeraz zincir reaksiyonuna ilâve olarak immunohisto kimyasal tetkikler, in situ hidridizasyon gibi tekniklerin kombinasyonu ile ger çekleştirilecek araştırmalar Hodgkin hastalığında Epstein-Barr virüsünün muhtemel rolünü anlamayı sağlayabilir. - 18 -
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Detection of Epstein-Barr Virus Genome Using Polymerase Chain Reaction in Hodgkin's Disease Some histological findings and associated properties in Hodgkin's disease support infectious origin. There are some epidemiological and serologic studies which point out to have a role of Epstein-Barr virus in Hodgkin's disease. Therefore, Epstein-Barr virus genome has been investigated in paraffin-embedded lymph node tissues relating to the patients with Hodgkin's disease in this study. Thirty one patients (27 male, 4 female) aged 1 to 94 years (mean 31,87±3,77 years) have been studied. EBV-DNA has been found positive in ten (%45) of twentytwo patients who in secured DNA amplification. There has not been found any meaningful correlation between EBV-DNA positivity and age, sex, hystological subtype, clinical stage, B symptoms, mortality, and response to the classical therapy undertaking. High rate positivity of EBV-DNA as reported other studies confirms that Epstein-Barr virus has a role at least some patients with Hodgkin's disease. Studies performed using polymerase chain reaction in accordance with immunohistochemical techniques, in situ hybridization may be serve to understand the possible role of Epstein-Barr virus in Hodgkin's disease. - 19 -