Akut viral hepatitlerde doğal öldürücü (natural killer =NK ) hücre aktivitesinin saptanması
Natural killer cell mediated cytotoxicity in acute viral hepatitis
  1. Tez No: 31212
  2. Yazar: DERYA USTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ULUTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışmada akut viral hepatitlerde NK hücre sitotoksitesinin düzeyi, NK hücre sitotoksisitesinin, periferik kan LGL% değerleri, hastalann yaşı ve akut dönemdeki SGPT düzeyleri ile ilişkisi araştırıldı. NK hücre sitotoksisitesi, fakültemizde geliştirilen ve NK hücrelerin Candida maya hücrelerine toksik etki göstermesi temeline dayanan Doğal Antikandidiyal İndeks yöntemi kullanılarak değerlendirildi. Sonuç olarak; NK hücre sitotoksisitesinin akut viral hepatitlerde akut dönemde arttığı ve periferik kan LGL% değerleriyle doğru orantılı olduğu saptandı. NK hücre sitotoksisitesinin, hastaların akut dönem SGPT değerleri ile ilişkili olmadığı ve yaşlanmakla değişmediği gösterildi. o Bu bulgular akut viral hepatitlerin immunopatogenezinde NK hücrelerin önemli rol oynadığını göstermektedir. Ayrıca periferik kandaki LGL sayısı ve oranı, NK aktivitesiyle ilgili kabaca fikir verebilecektir.
Özet (Çeviri)
42 SUMMARY Natural Killer Cell Mediated Cytotoxicity in Acute Viral Hepatitis: In this study, NK cell mediated cytotoxicity in acute viral hepatitis was investigated. In addition, NK cell mediated cytotoxicity was compared with the value of peripheric blood LGL%, ages of patients and SGPT levels which was determined in acute phase of disease. NK cell mediated cytotoxicity was examined by using Natural Anticandidial Index Method which is developed in Gazi University Medical Faculty Immunology Laboratories and depends on the cytotoxic effect of NK cell on Candida yeast cell. In conclusion, it was determined that NK cell mediated cytotoxicity increased in acute viral hepatitis and it was directly proportional with the value of peripheric blood LGL%, but it wasn't related with the patient's SGPT values which was determined in acute phase of disease and it didn't change with patient's ages. These findings are showed that NK cells have an important role in the immunopathogenesis of acute viral hepatitis. Otherwise the value and ratio of the LGL in peripheric blood can give an opinion about NK cell activity.