İskemik inme etyolojisinde kardiak ve karotis patolojilerinin yeri ve önemi
The importance of cardiac and carotid patologies the etiologiy of in iskemic stroke
  1. Tez No: 204139
  2. Yazar: FERUDUN KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAR CANDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
İnme, dünyada üçüncü sıradaki ölüm nedeni olup endüstrileşmiş toplumlarda, hastane başvurularında ve sağlık harcamalarında önemli bir yer tutmaktadır. İnmeli hastaların %20'si erken dönemde olmak üzere %30'u bir yıl içinde ölmekte, yaşayanların üçte biri de günlük işlerinde başkalarına muhtaç olarak yaşamlarını sürdürebilmektedir.Bu çalışmada Ocak 2007 ile Ocak 2008 tarihleri arasında Selçuk Ünivesitesi Meram Tıp Fakültesi Acil Tıp Kliniğine akut iskemik inme ile başvuran Ekokardiyografi ve Karotis dobbleri yapılmış 91 hasta değerlendirmeye alındı.TOAST kriterlerine göre tüm iskemik inmeli hastalarımızın %29,7'si büyük damar hastalığı, %40,7'si kardiyoembolik inme, %18,7'si küçük damar hastalığı, %4,4'ü diğer bilinen etyolojiler ve %10,5'i sebebi bilinmeyen etyolojiler olarak grulandırıldı.Kardiyoembolik inme nedeni olarak %18,7'i AF, %11'i KKY, %5,5'i romatizmal kapak hastalığı, %5,5'i SEK, %2,2'si LV trombüsü ve %2,2'si geçirilmiş MI olarak tespit edildi. Ekokardiyografi ile %21,1 oranında yüksek riskli kardiyoembolik inme tespit edilirken %76,7 oranında da orta riskli kardiyoembolik inme tespit edilmiştir.Yapılan karotis vertebral arter dobblerinde; hastaların %38,5'i %50'nin altında darlık, %18,7'si %50-70 arasında darlık, %7,7'sinde %70'in üzerinde darlık ve %3,3'ünde total oklüzyon görülmüştür.Sonuç olarak; iskemik inmesi olan her hastaya hem tedavi protokolünü belirlemek hem de takip etmek açısından Ekokardiyografi uygulanmalı ve temel test olarak kabul edilmelidir. Yine girişimsel radyolojinin ve damar cerrahisinin gelişmesiyle erken müdehalenin hem mortalite hemde morbiditede önemli yeri olduğu için karotis-vertebral arter dobblerinin iskemik inmeli hastalarda yine temel test olarak kabul edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Stroke is the third leading cause of death and the commonest cause of adult disability in developed and developing countries. Immidiate mortality is high and approximately %20 of stroke patients die within 30 days, about %30 of stroke patients die within a year and just one in three of stroke patients dependent on others.The data of 91 patients with acute ischemic stroke who were admitted to emergency department of Selcuk University from 01/2007 to 01/2008 analyzed. All of the patients evaluated with echocardiography and carotid arterial doppler.According to TOAST criteria all of the patients with acute ichemic stroke are classified as; %29,7 large vessel disease, %40,7 cardioembolic stroke, %18,7 small vessel disease, %4,4 other known etiologies and %10,5 unknown causes.AF %18,7, CHF %1,1, RVHD %5,5, SEC %5,5, LV Thrombus %2,2 and a history of MI %2,2 determined as a source of cardioembolic stroke. With echocardiographic evaluation high risk of cardioembolic stroke is %21,1 and intermediate risk of cardioembolic stroke is %76,6.With carotid arterial doppler evaluation %38,5 patients have %70 stenosis and %3,3 have total occlusion.As a conclusion; the echocardiographic evaluation is mandotary for the diagnosis and to choose treatment options for all the patiens who have ischemic stroke. And the carotid arterial doppler is essential study for this population.