İşitme engellilerde görsel duyarlılığın uyandırılmış ve olaya bağlı uyandırılmış potansiyeller ile incelenmesi
Search of visual sensitivity in deaf with VEP and MRCP
- Tez No: 204144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT O. GENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
İşitme yoksunluğu önemli bir mediko-sosyal sorundur. İşitme engellilere iletişim kazandırmak daha çok dudak okuma, sesli sözcük üretme amacını güden eğitim programlarıyla olmaktadır. Oysa işaret dilinin ayrı bir dil kültürü olarak geliştirilip bununla eğitim yapılmasını savunanlar vardır.İşitme engelli kişilerde bütün iletişim görsel alana yüklendiği için beynin görsel sistemi lehine bir `nöroplastisite' gelişiminin olup olmadığını araştırmak amacıyla bu çalışma yapılmıştır.23 ağır işitme engelli çocuk ve yaşları uyumlu 23 normal çocukta Görsel uyarılmış potansiyel (GUP) ve Devinime ilişkin potansiyel (DİP) kaydedilmiştir. İşitme engelli çocuklarda özellikle sol göz uyarımıyla elde edilen GUP latansı daha kısa bulunmuştur (p?0.05). Bu çocuklarda GUP amplitüdü de özellikle sol gözde düşük bulunmuştur (p?0.05). İşitme engelli çocuklarda DİP amplitüt bulgularının özellikle M1 amplitüdünün düşüklüğü dikkati çekmiştir (p?0.05).GUP latansının kısa oluşu, işitme engellilerde magnosellüler sistemin daha duyarlı olabileceğini düşündürmüştür. DİP amplitüdünün düşük oluşu, işitme engellilerde verilen görsel görevlerin daha kolay algılanıp daha kolay becerildiği kanısına vardırmıştır.Sonuç olarak bu bulgular işitme engellilerde görsel sistem lehine nöroplastisite geliştiği düşüncesini destekleyici niteliktedir. Sonuçlar zorluk dereceleri değişik stimuluslarla düzenlenmiş, göz dominansisini de dikkate alarak hazırlanmış yeni araştırma projelerinin işitme engellilerin bilişsel süreçlerinde yeni bilgiler verebileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Lack of hearing is an important medico-social problem. The education programs which aim to lip-reading, produce sound words are mostly used to make deaf people to gain communication. However, there are some people who think that sign language must be developed as a different language culture and education must be done with this language.This study is done to investigate, whether to see if there is a neuroplasticite development in favor of the visual area of brain since all the communication in deaf people gather to visual area.Visual evoked potentials (VEP) and Motor related cortical potentials (MRCP) are recorded for 23 deaf children and 23 normal children who are at about same age with deaf ones.