Meme lezyonlarının değerlendirilmesinde difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemenin rolü
The role of diffusion weighted magnetic resonance imaging in differentation of the breast lesions
- Tez No: 204156
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL BİLGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Haziran 2006 ? Mayıs 2008 tarihleri arasında farklı endikasyonlarla (meme implant değendirilmesi haricinde) meme MRG tetkiki için bölümümüze başvuran ve 1 cm'den büyük lezyon saptanan 64 olgudaki 101 lezyon çalışmamıza dahil edildi. Olguların tümünde konvansiyonel meme MRG'ye ek olarak difüzyon ağırlıklı görüntüleme uygulandı. ADC değerleri ölçülerek 22 benign, 30 malign ve 29 kist arasında karşılaştırma yapıldı. Bu üç grubun ADC değerleri arasında literatürde de karşılığını bulan anlamlı istatistiksel farklılık izlendi.Çalşmamızda konvansiyonel meme MRG'nin duyarlılığı %100, özgüllüğü %63.6, pozitif öngörü değeri %78.9, negatif öngörü değeri %100 ve doğruluğu %84.6 olarak hesaplandı. Sınır ADC değeri olarak 1.165 x10-3 cm2/sn kabul edildiğinde difüzyon ağırlıklı görüntülemenin duyarlılığı %100, özgüllüğü %77.3, pozitif öngörü değeri %85.7, negatif öngörü değeri %100 ve doğruluğu %90.4 olarak hesaplandı. Sonuç olarak çalışmamıza dahil edilen ve karşılaştırma yapılan 1 cm'den büyük 52 lezyon için; difüzyon ağırlıklı görüntülemenin pozitif öngörü değeri, özgüllüğü ve dogruluğu konvansiyonel meme MRG'ye kıyasla oransal olarak daha yüksek idi.Literatürde konvansiyonel meme MRG'nin duyarlılığı %100 iken özgüllüğü farklı nedenlerle %40-80 olarak bildirilmektedir. Difüzyon ağırlıklı görüntülemenin önemi meme MRG'ye T1 ve T2 özelliklerinden farklı bir bilgi olan ve yalnız difüzyon ağırlıklı görüntüleme ile gösterilebilen selülarite açısından katkı yaparak özgüllüğü yükseltebilmesidir. Ancak difüzyon ağırlıklı görüntülemenin yüksek kontrast çözünürlüğüne rağmen uzaysal çözünürlüğünün yetersiz olması, 1 cm'den küçük lezyonlara duyarsız kalmasına neden olmaktadır. Bugünkü teknik şartlarda bile 1 cm'den büyük lezyonlarda konvansiyonel MRG'ye ek bilgiler içermesi, ayırıcı tanıda verimli olması, çok hızlı ve kolay elde olunabilmesi, kontrast maddeye gerek duyulmaması gibi avantajları ile difüzyon ağırlıklı görüntüleme, meme lezyonlarının değerlendirilmesinde, konvansiyonel meme MRG'yi destekleyebilecek bir sekanstır. Difüzyon ağırlıklı görüntülemenin, görüntü kalitesini artıracak teknik gelişmeler sayesinde yakın gelecekte konvansiyonel meme MRG'nin rutinde kullanılan bir parçası olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Between June 2006 ? May 2008, 64 patient having lesions bigger than 1 cm (101 lesion) in breast MRI (Magnetic Resonance Imaging) was included to our study. We performed conventional breast MRI and DWI (Diffusion Weighted Imaging) in all patients. The comparison of measured ADC (Apparent Diffusion Coefficient) value from each lesion showed statistical differentation between 22 benign, 30 malign and cystic groups.In our study, sensitivity of conventional MRI was 100%, specificity 63.6%, positive predictive value 78.9%, negative predictive value 100% and accuracy 84.6%. When threshold ADC value was defined as 1.165x10-3 cm2/sc, sensitivity of DWI was 100%, specificity 77.3%, positive predictive value 85.7%, negative predictive value 100% and accuracy 90.4%. This results showed that the specificity, positive predictive value and accuracy of the DWI bigger than conventional MRI in these study.In the current literature, the sensitivity of conventional MRI was 100%, but specificity is reported about 40-80%. Another important advantage of the DWI, it gives different and additional information about cellularity of the lesion detected. Although DWI has higher contrast resolution, it's spatial resolution is less than conventional MRI. Because of these reason, DWI is limited in evaluation of lesions smaller than 1 cm. Nowadays hardware let us to evaluate lesions bigger than 1 cm with DWI.As a conclusion, because of some advantages of DWI: it is very easy and quick procedure, no need of contrast agent, gives more additional information than conventional MRI, usefulness in differential diagnosis; it may added as a supporting sequence to protocol of breast MRI. But with the improvement of MRI technique, DWI will became an important and routine part of breast MR evaluation.