'Ankara Sıhhiye Orduevi'nde yemek yiyen 60 yaş üstü bireylerin genel sağlık ve beslenme durumlarının incelenmesi.'
'Examination of the general health and nutrition status of women and men who aged 60 and over, eating meals in everday at the Ankara Sıhhiye Orduevi.'
  1. Tez No: 204157
  2. Yazar: AYDA OTURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma, Sıhhiye Orduevinde, üç öğün yemek yiyen 60 yaş üzeri emekli asker ve/veya yakınlarından oluşan yaşlı nüfusun beslenme ve genel sağlık durumları değerlendirilerek, bireylere sağlıkları ve beslenmeleri hakkında bilgiler vermek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Bu amaçla, araştırma örneklemi, hergün ve günün üç öğününde de yemeğini sürekli olarak orduevinde yiyen ve günlük faaliyetlerinin çoğunu orduevinde gerçekleştiren, araştırmaya katılmaya gönüllü 60 yaş üzeri 105 erkek (%52.5), 95 kadın (%47.5) toplam 200 bireyden oluşmuştur. Bireylerin genel sağlık durumları orduevi hekimi, beslenme durumları ise hazırlanan anketle araştırmacı tarafından değerlendirilmiştir. Erkeklerin yaş ortalaması 73.6±7.8 yıl iken, kadınların yaş ortalaması 75.2±7.9 yıldır.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted on 200 subjects (105 male 52.5 %, 95 female 47.5 %) aged ?60 years old who were eating 3 meals a day at Ankara Sıhhiye Orduevi. The mean age of male and female subjects were 73.6±7.8 and 75.2±7.9 years respectively.