Evde ve huzurevindeki yaşlılarda çok amaçlı aktivite eğitiminin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of multi purposeful activity training in the elderly whom at home and in resthouse.
  1. Tez No: 204160
  2. Yazar: HÜLYA YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KAYIHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Geriatri, Physical Medicine and Rehabilitation, Geriatrics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çok amaçlı aktiviteler, dünyada sayıları giderek artan yaşlılarda, yaşam kalitesine etkisi ve geriatri-gerontoloji çalışmalarına destek vermesi yönünden önemlidir. Yaşlanma ile birlikte meydana gelen değişiklikler nedeni ile yaşlıların aktivite ilgi ve becerileri de azalmaktadır. Bu çalışma, huzurevinde ve evde yaşayan yaşlılarda çok amaçlı aktivite eğitiminin etkinliğini karşılaştırmalı olarak göstermek amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya 65 yaş ve üzeri, bir huzurevinde kalan 34 ve kendi evlerinde yaşayan 33 yaşlı katılmıştır. Bireylerin doğum tarihi, cinsiyet, medeni durum, özgeçmiş, soygeçmiş, eğitim durumu, boy uzunluğu, vücut ağırlığı ve yardımcı cihaz kullanımına ilişkin demografik bilgileri kaydedilmiştir. Aktivite eğitimi öncesi ve sonrasında fonksiyonel durumu test etmek için fiziksel performans testi ve Jebsen el fonksiyon testi, kognitif becerilerin testi için kısa portatif mental durum anketi, Yesavage'nin 30 maddelik geriatrik depresyon skalası, kelime akıcılığı testi ve yaşam kalitesini değerlendirmek için Kısa Form 36 sağlık taraması yapılmıştır. Ergoterapi programı kapsamında çok amaçlı aktiviteler; el aktiviteleri, lokomotor aktiviteler ve kognitif aktiviteler olmak üzere üç grupta ele alınarak haftada iki gün, her seans kırk beş dakika süre ile toplam on iki hafta uygulanmıştır. Yaşlıların aktivite tercihlerine ve ihtiyaçlarına göre bir enstitüde grup halinde ve evde bireysel olarak verilen aktivite eğitiminin etkinliği, her iki ortamda karşılaştırmalı olarak uygun istatistiksel yöntemler ile gösterilmiştir. Huzurevi ve ev grubunun ilk değerlendirme sonuçları karşılaştırıldığında, kognitif fonksiyon ve yaşam kalitelerinde bir fark olmaması homojen iki grupla çalışıldığını göstermiştir (p>.05).
Özet (Çeviri)
Multi purposeful activities are important because of their affects on quality of life and for supporting geriatric-gerontological studies in the elderly who are increasing gradually in the world. The elderly?s interests and abilities are also decreased because of changes with aging. This study was planned with the aim of showing the effectiveness of multi purposeful activity training in the elderly whom at home and in resthouse. 34 elderly subjects staying in a resthouse and 33 elderly subjects living at home aged 65 years and above participated in the study. Demographic features such as birthdate, gender, marital status, autobiography, heredity, height, weight and use of assistive devices were recorded. Before and after activity training, for testing functional status, physical performance test and Jebsen hand function test; for testing cognitive abilities, short portative mental status questionnaire, Yesavage?s 30 point geriatric depression scale, word fluency test; and for testing quality of life, short form 36 health survey were performed. Multi purposeful activities in ergotherapy programs such as hand activities, locomotor activities and cognitive activities were performed two days a week for twelve weeks, each section lasted forty five minutes. Effectiveness of group activity training in an institiute and individual training at home given related to the elderly?s activity choices were compared by appropriate statistical methods. There were no differences in cognitive function and quality of life between first assessments of resthouse and home group; this showed that the study was performed on two homogeneous groups.