Kronik dejenerasyon sürecindeki kas dokusunda kas öncülü hücrelerin incelenmesi.
Characterization of muscle precursor cells on the course of chronic muscle degeneration.
- Tez No: 204159
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÇETİN KOCAEFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kas dejenerasyonu, kronik kas hastalıklarının sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu süreç türler arasında farklılık göstermektedir. Sürekli kas yıkımının gözlendiği Duchenne kas distrofisi (DMD) hastalığının erken dönemlerinde (0-4 yaş) kas dokusu içinde yer alan kas öncülü hücreler (satellit hücreler/miyoblastlar) kas rejenerasyonu kapasitesi ile ortaya çıkan yıkımı dengeleyebilmektedir. Daha geç dönemlerde rejenerasyonun yetersiz kalması ile kronik kas dejenerasyonu ortaya çıkmaktadır. Erişkin iskelet kasının mekanik ünitesi kas lifidir. Dokunun yapısal ve işlevsel devamlılığı, sinir iletimi ile aldıkları elektriksel sinyaller ve ?preload? olarak adlandırılan, mekanik gerilim ile sağlanmaktadır. Kas dokusunun tamiri ve sürekliliği lifleri saran bazal lamina altında yer alan kas öncülü, ?satellit? hücreler tarafından sağlanır.Bölümümüzde standardize edilen bir kronik kas dejenerasyon modeli olan ?tenotomi? modeli ve tüm türlerde hızlı kas atrofisi ile sonuçlanan ?denervasyon? modeli kullanılarak sıçanlarda oluşturulan deneysel kas dejenerasyonu örneklerinde kas dokusundan tek çekirdekli hücrelerin izolasyonları sağlanmıştır. 8 haftalık çalışmada izole edilen kas öncülü hücrelerin miktarları ve farklılaşma potansiyelleri analiz edilmiş ve kontrol olarak kontralateral kas dokusu kullanılmıştır. Kantitatif RT-PCR tekniği kullanılarak satellit hücre aktivasyon ve özelleşme belirteçleri (Myf5, Pax3, Pax7, NCAM, NOS1) incelenmiş ve in vitro koşullarda farklılaşmaya bırakılan satellit hücrelerin miyojenik farklılaşma kapasiteleri ve çok çekirdekli miyotüp oluşturabilme yetileri gösterilmiştir.Kas dejenerasyonu sürecinin ilerlemesi ile birlikte farklılaşma yetenekleri giderek azalan satellit hücrelerin ?denervasyon? modelinde erken dönemde hem sayıca hem de farklılaşma özellikleri bakımından artış gözlenmiştir. ?Tenotomi? girişiminde ise denervasyon bulgularının daha uzun sürede ve göreceli olarak daha düşük seviyede geliştiği ortaya konmuştur.Bu çalışma kas dokusunda satellit hücrelerin dejenerasyon sürecindeki rollerini araştırmak için yeni kronik kas dejenerasyonu modellerinin ortaya konabileceğini ve bulguların insanda gözlenen patolojik bulgulara benzerlik gösterdiğini açıklamıştır.
Özet (Çeviri)
Muscle degeneration may occur as a consequence of chronic muscle diseases. This process differs among different species. In the early stages (0-4 years) of Duchenne Musculer Distrofi (DMD) in which there is continuous presence of muscular destruction, muscle tissue satellite cells with their regeneration potential can retard the tissue injury by replacing muscle cells. In the late stages of tissue injury, failure of satellite cells to regenerate results with chronic muscle degeneration. The mechanical unit of adult skeletal muscle is muscle fiber. The functional and structural continuity of muscle tissue is maintained by electrical stimulus by nerve transduction and mechanical tension known as `preload?. The continuity and repair of muscle tissue is promoted by the satellite cells which are located under the basal membrane of the muscle fiber.?Tenotomy? is an experimental chronic muscle degeneration model and ?denervation? model is another model which results in rapid muscle atrophy in all species. e isolated the mononucleated cell population in the muscle tissue samples of rats. The quantity and differentiation properties of the isolated muscle precursor cells were analyzed and contralateral muscle is used as control during the 8 weeks of the study. Along with that, satellite cell activation and specification markers (Myf5, Pax3, Pax7, NCAM, NOS1) have been examined via quantitative rtPCR technique. The myogenic differentiation and multi-nucleated myotube formation capacity has been documented as well as their states of activation in vitro.This study has revealed that novel chronic degeneration models can be introduced to investigate the course of the satellite cell response in degenerating muscle which has parallel findings with some human pathologies.