Kardiyovasküler cerrahi yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin bakıma yönelik uygulamaları
Practices related to care of nurses practices of nurses working in cardiovaskuler surgical (KVC)) intensive care units
- Tez No: 204163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY ŞENOL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
. Araştırma; kardiyovasküler cerrahi yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin bakıma yönelik uygulamalarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma örneklemini; Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi, Etlik İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Gazi Üniversitesi Hastanesi ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerinde kardiyovasküler cerrahi yoğun bakım ünitesinde çalışan 69 hemşire oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından ilgili literatüre ve gözlemlere dayalı olarak geliştirilen soru kağıdı kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından soru kağıdı aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzde hesaplamaları, Mann Witney U, Kruskal Wallis ve Spearman Rho Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Araştırmada hemşirelerin hastanın kardiyovasküler, solunum, renal ve gastrointestinal sistemine, sıvı-elektrolit ve asit-baz dengesine, ağrı kontrolüne, nörolojik fonksiyonlarına, psikolojik gereksinimlerine, hareketine, cerrahi yara iyileşmesine, hijyenine ve hastada gelişebilecek komplikasyonlara yönelik yaptıkları uygulamalar belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; KVC yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin bakıma yönelik uygulamaların büyük çoğunluğunu yaptıkları belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda uygun önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study has been done as descriptive aim to determine practices of nurses working in cardiovaskuler surgical intensive care units. Sample of this study includes 69 nurses who work in cardiavascular intensive care units in Ankara University Medical Faculty Hospital, Gazi University Hospital, Atatürk Education and Research Hospital, Etlik Specialization Education and Research Hospital, Hacettepe University Adult Hospital, Turkiye High Specialization Education and Research Hospital. Questionnaire prepared by researcher appropriate to literature and observations was used on to collect data instrument. Data was collected by researcher with questionnaire. Mann Witney U, Kruskal Wallis ve Spearman Rho coralation coefficient, percentage calculations have been used in the evaluation of data. The study determined that nurses applied practices related to cardiovaskuler, pulmonary, gastrointestinal and renal systems, fluid elektrolyte and acid-base balance, neurological function, psychological needs, pain control, surgical wound care, hijgen, motion and complications of patient. According to the results obtained from study, it has been determined that nurses who work in the KVC intensive care units performed majority of nursing care practices. Appropriate suggestion were made in accordance with the results of the study.