Adım uzunluğu ve frekansı antrenmanlarının sprint koşu zamanına etkisi
The effect of stride length and frequency training to sprint running time
- Tez No: 204164
- Danışmanlar: PROF. DR. CANER AÇIKADA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı; sprinterlerin müsabaka dönemi performans parametrelerindeki değişimlerin belirlenmesi, kısa ve uzun adımla koşu ek alıştrmalarının sprint koşusu ivmelenme zamanına etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya 100m koşu zamanlar 10.45-11.30snolan gönüllü 15 sprinter katılmıştır. Çalışma 2' şer mikrosiklüs içeren 2 mezosiklüs evresinde yapıllmıştır. Sprinterler 1. mezosüklüs öncesi-sonrası testleri ardından 2. mezosüklüs öncesi rastgele 3 gruba [kontrol grubu (KG), kısa adım grubu (KAG), uzun adım grubu (UAG)] ayrılmıştır. Her sprinter antrenman uygularken KAG kısa ve UAG'de uzun koşu adımlarıyla 6x40m haftada 3 kez 2 hafta ek koşu yapmıştır ve tekrar ölçüm protokollerine alınmıştır. Antropometri, ivmelenme kinematik analizi, sıçrama, dinamik kuvvet, anaerobik güç-kapasite, izokinetik kas kuvveti (60/180/300°.sn-1'de diz ekstensiyon-fleksiyon), laktat eşiği-maksimal oksijen tüketimi(VO2maks)-kalp atım hız değerlerinin belirlenmesi testleri uygulanmış ve antrenman bileşeenleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine differences of the performance parameters in respect to competitiontraining phase and investigate the effect of extra short and long stride running exercises to acceleration. Fifteen voluntary male sprinters participated to this study (100m personnel best results: 10.45-11.30s). The competition phase included 2mesocycles. Each of one had 2 microcycles. After 1. mesocycle pre and post tests, sprinters were separated to 3 groups [control group (KG), short stride group (SSG), long stride group (LSG)] for 2. mesocycle. Each sprinter was trained individually butSSG by short strides and LSG long strides run extra 6x40m 3 times per week. Each group retested after 2. mesocycle. Anthropometry, acceleration kinematics, jumping performances, dynamic strength, anaerobic power-capacity, isokinetic muscle strength (knee extension/flexion at 60/180/300°.s-1), lactate threshold-maximal oxygen consumption(VO2max)-heart rate parameters were tested in every test period and training components were recorded. Wilcoxon two related samples test was used for pre and post tests of performance parameters for both mesocycles. Kruskal Wallis test for several independent samples was used for pre and post differences among the groups for 2. mesocycle. Mann Whitney U two independent samples test was used for peer comparisons. Probability level was p 0.05. There were no significant differences in acceleration time and velocity, and also heart rate at reflecting 2.0 and 3.0mM.L-1 lactate level for 1.