Dehidrate olmuş bireylerde step machine aletinde yapılan egzersize bağlı olarak oluşan, gecikmiş kas ağrısı (DOMS) üzerine izotonik spor içeceklerinin etkisi.
The effect of izotonic sport drinks on delayed onset muscle soreness (DOMS) in dehydrated individuals due to exercise which made at step machine.
- Tez No: 204165
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSREV TURNAGÖL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, dehidrate olmuş, step machine aletinde ekzentrik ve konsantrik egzersiz yapan bireylerin aktiviteleri sırasında spor içeceği kullanmalarının oluşacak olan kas hasarının azaltılmasında etkin olup olmadığını belirlemek amacı ile yapılmıştır. Çalışmaya 12 kişi kontrol grubunu ( n= 12), 12 kişi ise çalışma grubunu oluşturan (n=12) toplam 24 sağlıklı, yaşları 20 ile 30 arasında değişen erkek birey alınmıştır. Çalışmaya katılan deneklerin hiçbirinin aktif olarak spor yapmamasına özen gösterilmiştir. Gruplar içerisinde yer alan denekler boy ve kilo bakımından birbirine benzer kişilerden oluşturulmuştur. Denekler dehidrate edilmek için saunaya sokulmuşlardır. Sauna öncesi kilo ile sauna sonrası kilo arasında % 2'lik bir fark oluştuğunda kişi dehidrate kabul edilmiştir. Dehidrate olmuş olan deneğe, step machine aletinde 30 dakika süre ile ekzentrik ve konsantrik egzersiz yaptırılmıştır. Bu sırada çalışma grubuna spor içeceği, kontrol grubuna ise su verilmiş, deneklerden egzersizden önce, egzersizden hemen sonra, 24, 48, 72 ve 96 saat sonra venöz 5 ml kan alınarak, kandan CK ve LDH bakılarak, oluşmuş olan DOMS üzerinde su alan grup ile spor içeceği alan grup arasında bir fark olup olmadığı karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to find out whether or not the proper use of sport drink during the exercises of individuals, who are dehydrated and making eccentric and concentric exercise at step machine, is effective for decreasing the muscle damage, which will occur. In the study, it was included a total of 24 healthy male individuals aged between 20 and 30, twelve of which made up the control group (n=12) and twelve (n=12) the experiment group. Special attention was given not to include any subjects who have been actively involved in sports. The subjects of the experiment were taken into sauna to dehydrate. The individual was considered as dehydrated, when there was a difference of 2% in his weight before and after the sauna. The dehydrated subject participated in a 30-minute eccentric and concentric exercise at the step machine. Meanwhile, the experiment group was given sport drinks and the control group was given water. By taking 5 ml. venous blood samples from the subjects before the exercise, right after the exercise, after 24, 48, 72 and 96 hours, the difference on DOMS examining the CK and LDH in blood was compared between the group which took water and the group which took sport drink.