Yeni tip suda çözünebilen yüzey aktif ABC tipi kopolimerlerin sentezi ve karakterizasyonu
The synthesis and characterization of new type triblock water soluble surface active ABC type copolymers
- Tez No: 152919
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VURAL BÜTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
IV ÖZET Tersiyer amin metakrilatlara dayalı dar molekül ağırlık dağılımlı ve komonomer oranının çok iyi kontrol edildiği MEMA-DMA-DEA ve MEMA-DMA-DPA triblok kopolimerlerinin sentezi GTP kimyası kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen blok kopolimerlerin molekül ağırlıkları ve moleküler ağırlık dağılımları GPC ile belirlenmiştir. Triblok kopolimerlerin komonomer oranları ise NMR spektroskopisi kullanılarak belirlenmiştir. Bu yüzey aktif şizofrenik triblok kopolimerler sulu ortamda ortamın pH'ına, tuz konsantrasyonuna ve sıcaklığa bağlı olarak çekirdeğinde ya dehidrate olmuş A bloğu ya da C bloğunun olduğu (koçözücü gerektirmeden) oldukça monomodal miseller oluşturmaktadırlar. Yine bu blok kopolimereler hekzan gibi organik çözücülerde MEMA çekirdekli miseller oluşturmaktadırlar. Bu blok kopolimerler misellerinin iç kısımlarında yer alan solvate olmuş DMA blokları BIEE gibi çapraz bağlayıcılarla çapraz bağlanabilmekte ve yüksek konsantrasyonlarda SCL misel nanoküreleri elde edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The synthesis of tertiary amine based novel ABC type (MEMA-DMA-DEA ve MEM A DMA-DP A) schizoplirenic triblock copolymers with well controlled molecular weight and narrow molecular weight distributions were carried out by using group transfer polymerisation (GTP). The molecular weights and molecular weight distributions of the polymers were determined by GPC. The comonomer ratios of each bİGck copolymer was calculated from their proton NMR spectra. These surface active schizophrenic triblock copolymers forms both A-core micelle and C-core micelle depending on solution pH, temperature and salt concentration without requiring cosolvent. In addition, the triblock copolymers containing MEMA block can also form MEMA-core micelle in hezane. These novel schizophrenic ABC triblock copolymers might be useful in the synthesis of novel water-soluble SCL micelle at high solid by croslinking of the inner solvated corona, DMA block, with BIEE croslinker.