Kapiler elektroforez yöntemiyle farmasötik tabletlerde parasetamol, kafein ve kodein miktar tayini
Quantitative determination of paracetamol, caffeine and codeine in pharmaceautic tablets by capillary electrophoresis
  1. Tez No: 204189
  2. Yazar: KORAY ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİLGÜN GÜNDEN GÖĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Parasetamol, kafein ve kodein fosfat üçlü karısımlarını içeren farmasötik preparatlarda bu etken maddelerin analizi için yeni bir kapiler elektroforez yöntemi gelistirilmistir. En iyi sonuçlar, % 10 metanol içeren 25 mM pH 8,5 fosfat tamponu kullanılarak elde edilmistir. Ayrım, erimis silika kapilerde (50 ?m iç çap, 56 cm toplam uzunluk, 47,5 cm efektif uzunluk), 25oC'de ve 40 mbar basınç altında 10 s hidrodinamik enjeksiyon ile 27 kV potansiyel uygulanarak gerçeklestirilmistir. Dedeksiyon dalgaboyu 210 nm'dir. Bu kosullar altında göç zamanları parasetamol için 4,427, kafein için 3,952 ve kodein için 3,253 dakika olarak bulunmustur. Doğrusal konsantrasyon aralığı parasetamol için 99,72 ? 1994,40 ?g/mL, kafein için 5,75 ? 115,04 ?g/mL ve kodein fosfat için 1,84 ? 36,40 ?g/mL'dir. LOD değerleri parasetamol için 0,724 ?g/mL, kafein için 0,533 ?g/mL ve kodein fosfat için 0,263 ?g/mL olarak bulunmustur. LOQ değerleri parasetamol için 2,415 ?g/mL, kafein için 1,776 ?g/mL ve kodein fosfat için 0,877 ?g/mL olarak bulunmustur. Elde edilen sonuçlara göre yöntem duyarlı, spesifik ve tekrarlanabilirdir.
Özet (Çeviri)
A new capillary electrophoresis method has been developed to analyze the pharmaceutical preparations containing ternary combination of paracetamol, caffeine and codeine phosphate. Best results were obtained by using a background electrolyte solution consist of 25 mM pH 8,5 phosphate buffer containing % 10 methanol. The separation was performed through a fused silica capillary (50 ?m internal diameter, 56 cm total length, 47,5 cm effective length) at 25 oC with the application of 10 s of hydrodynamic injection at 40 mbar pressure and a potential of 27 kV. Detection wavelength was 210 nm. Under these conditions, the migration times were found to be 4,427 min for paracetamol, 3,952 min for caffeine, and 3,253 min for codeine phosphate. Linearity ranges for the method were determined as 99,72 ? 1994,40 ?gmL-1 for paracetamol, 5,75 ? 115,04 ?gmL-1 for caffeine and 1,84 ? 36,80 ?gmL-1 for codeine phosphate. Limit of detections were found as 0,724 ?gmL-1 for paracetamol, 0,533 ?gmL-1 for caffeine and 0,263 ?gmL-1 for codeine phosphate. Limit of quantitations were found as 2,415 ?gmL-1 for paracetamol, 1,776 ?gmL-1 for caffeine and 0,877 ?gmL-1 for codeine phosphate. According to the obtained results, the method is sensitive, specific and repeatable.