Östrojen hormonunun ovariektomize ratların ince bağırsaklarında leptin reseptörü üzerine etkisi
The Effect of Estrogen Hormone on Leptin Receptor in Small Intestine of Ovariectomized Rats
  1. Tez No: 204191
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZDEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORHAN ALTUNBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ob gen tarafından kodlanan 16 kDa ağırlığında bir hormon olan leptin hormonunun, gıda alımının, vücut yapısının ve enerji tüketiminin düzenlenmesinde rolü olduğu bilinmektedir. Leptin reseptör ekspresyonu ince bağırsaklar da dahil olmak üzere birçok dokuda gösterildi. İnce bağırsaklarda leptin reseptörü hakkında çok az bilgi bulunmaktadır ve bu bilgiler çelişkilidir.Çalışmamızda immunohistokimya boyama yöntemi ile ince bağırsaklarda leptin reseptör ekspresyonunun belirledik. Leptin reseptör ekspresyonu ince bağırsağın villus ve kript epitelinde ve duodenumun Brunner bezlerinde bulundu. Kriptlerin dip kısımlarında kuvvetli bir reaksiyon gözlenirken, kriptlerin diferensiye hücrelerin bulunduğu üst kısımları ile villuslarda zayıf bir reaksiyon belirlendi.Östrojen reseptörlerini içeren ince bağırsak dokularında östrojen hormonunun farklı fonksiyonları etkilediği bilinmektedir. Menopoz sonrası şartların oluşturulduğu hayvan modeli olan ovariektomize edilmiş ratların ince bağırsak dokularında leptin reseptörü üzerine 17 ß estradiol (E2)'ün etkilerini ortaya çıkarmayı amaçladık. Ovariektomize ratlarda östrojenin süreye bağlı etkisini görebilmek için her biri altı hayvandan oluşan üç kontrol (K18, K90, K162), üç östrojen (Ö18, Ö90, Ö162) grubu olmak üzere toplam altı grup oluşturuldu. Kontrol grubundaki ratlara 0,2 ml susam yağı, östrojen grubundakilere ise 25 ? g 17 ß-östrodiol uygulandı. Ratlar 18., 90, ve 162. saatlerde servikal dislokasyon yöntemiyle öldürüldü. Duodenum, jejenum ve ileum örnekleri alınarak immunohistokimyasal boyama yöntemi ile boyandı.Ovariektomize ratlarda E2 uygulamaları, 90.
Özet (Çeviri)
Leptin, a 16 kDa hormone encoded by the ob gene, is known for its role in the regulation of food intake, body composition and energy expenditure. Leptin receptor expression has been showed in several tissues including small intestine. There is a few data about the expression of leptin receptor in the small intestine and these data are contradictory. In the present study we detected the expression of leptin receptor in the small intestine using the methods of immunohistochemistry. Leptin receptor expression was found in villi and crypt epithelium of small intestine and in brunner gland of duodenum. While the strong reaction was essentially observed in base of the crypt, weak reaction was determined in differentiated upper region of the crypt and villi. Estrogen is known to influence different functions on the small intestine contain estrogen receptor. We have aimed to elucidate the effects of 17 ß estradiol (E2) on leptin receptor in the small intestine of ovariectomized rats, a model of postmenopausal condition. Ovariectomized rats were apportioned into three control (C18, C90, C162) and three estrogen groups (E18, E90, E162) (n=6 each) to evaluate time dependent effect of estrogen. 0.2 ml sesame oil to control group, 25 ? g 17 ß-estradiol to estrogen group were administrated. Rats were killed by cervical dislocation at 18, 90 and 162 hours resprectiveley. Duodenum, jejenum and ileum samples were removed and stained using immunohistochemistry.