Overiektomize ratlarda selektif östrojen reseptör modülatörü uygulamasının nöroprotektif etkinliğinin araştırılması
Neuroprotective effects of selective estrogen receptor modulators (SERMs) on ovariectomized rats
- Tez No: 193415
- Danışmanlar: PROF.DR. AYFER YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZETOVERİEKTOMİZE RATLARDA SELEKTİF ÖSTROJEN RESEPTÖRMODÜLATÖRÜ UYGULAMASININ NÖROPROTEKTİF ETKİNLİĞİNİNARAŞTIRILMASIGüliz DURMAZSelektif östrojen reseptör modülatörleri (SERMs) farklı östrojenik veantiöstrojenik-doku spesifik etkilere sahip bileşiklerdir ve son yıllardapostmenapozal süreçte östrojen hormon replasmanı amacıylakullanılmaktadırlar. SERM'lerin östrojen reseptörleriyle etkileşerek doku spesifiketkiler gösteriyor olması, bu bileşiklerin östrojen hormonuna benzernöroprotektif etkinliğinin ortaya konulmasına yönelik çalışmaları hızlandırmıştır.Bizim çalışmamızda en iyi bilinen SERM türevlerinden raloksifenin olasınöroprotektif etkileri deneysel olarak menapoz oluşturulmuş (overiektomize)ratlar üzerinde kainik asitle (KA) indüklenen eksitotoksik beyin hasarı modeliüzerinde araştırılmıştır. Çalışmamızda Sprague-Dawley ratlar kullanılmış vedeney hayvanlarının tümü overiektomize edildikten sonra kontrol (n=6),raloksifen (n=6) ve raloksifen+KA (n=6) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır.Raloksifenin KA benzeri nörodejeneratif bir ajana karşı nöroprotektifetkinliğini ortaya koymak amacıyla rat beyin korteksinde total glutatyon (GSH),nitrit-nitrat düzeyleri ve Bcl-2 ekspresyonları araştırılmıştır.Bulgularımız overiektomize ratlarda KA tarafından indüklenen beyinhasarında raloksifen uygulamasının beyin korteksinde antiapoptotik bir gen olanBcl-2 ekspresyonunu ve antioksidan özellikteki glutatyonun miktarını anlamlı birşekilde arttırdığını, nitrit-nitrat düzeyleri üzerinde ise belirgin bir etkisininolmadığını göstermiştir. Sonuç olarak beyin korteksinde Bcl-2 ekspresyonu veGSH düzeylerinin yükselmesi raloksifen tedavisinin postmenapozal dönemdenöroprotektif bir ajan olarak da kullanımını destekleyecek bulgular olarakdeğerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTNEUROPROTECTIVE EFFECTS OF SELECTIVE ESTROGEN RECEPTORMODULATORS (SERMs) ON OVARIECTOMIZED RATSGüliz DURMAZThe selective estrogen receptor modulators (SERMs) are compoundsthat activate the estrogen receptors with different estrogenic and antiestrogenictissue-specific effects. The similar effects of SERMs to estrogen encourage theefforts in the research of neuroprotective effects of SERMs.In our study, the potential neuroprotective effects of raloxifene, known asthe most popular SERM, was investigated on the brain cortex of ovariectomizedrats after kainic acid(KA)-induced brain damage. The Sprague-Dawley ratswere used in the experiment and divided into 3 groups after ovariectomy asfollows: the control group (n=6), the raloxifene group (n=6) and the raloxifene +KA group (n=6).To show the neuroprotective effect of raloxifene against aneurodegenerative agent, KA, expression of Bcl-2, total glutathione and nitrite-nitrate levels were investigated in the rat brain cortex.Our results demostrate that raloxifene treatment against KA-inducedbrain damage significantly increases the expression of antiapoptotic gene, Bcl-2and the level of glutathione in the brain cortex, on the other hand there is nosignificant contribution to nitrite-nitrate levels. In conclusion, the increasedlevels of Bcl-2 expression and glutathione in the brain cortex may support thenotion of raloxifene as a neuroprotective agent and its use may be beneficial inpostmenapausal term.