Östrojen hormonunun ovariektomize ratların kolonunda leptin reseptörü üzerine etkisi
The effect of estrogen hormone on leptin receptor in colon of ovariectomized rats
- Tez No: 204193
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORHAN ALTUNBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Leptin hormonu kolon fonksiyonlarının düzenlenmesinde önemli rol oynar. Ovaryum steroid hormonlarının seviyelerindeki azalmaya bağlı olarak bağırsak kanalı ile ilgili bazı rahatsızlıkların meydana geldiği bilinmektedir. Çalışmamızda ovariektomi ve östrojenin kolonda lokalize olan leptin reseptörlerine olan etkisi belirlenerek, meydana gelebilecek rahatsızlıkların patogenezisinde, leptinin ve reseptörünün rolünün saptanması amaçlanmıştır.Ovariektomize ratlarda östrojenin süreye bağlı etkisini görebilmek için her biri altı hayvandan oluşan üç kontrol (K18, K90, K162), üç östrojen (Ö18, Ö90, Ö162) grubu olmak üzere toplam altı grup oluşturuldu. Kontrol grubundaki ratlara 0,2 ml susam yağı, östrojen grubundakilere ise 25 ? g 17 ß-östrodiol uygulandı. Ratlar 18., 90, ve 162. saatlerde servikal dislokasyon yöntemiyle öldürüldü. Kolon örnekleri alınarak immunohistokimyasal boyama yöntemi ile boyandı.Leptin reseptör ekspresyonu, kolon kript epiteli ve pleksüs miyenterikuslarda sitoplazmik olarak belirlendi. Östrojen hormonunun 18.
Özet (Çeviri)
The effect of leptin hormone on regulation of colon function is very important. Some disorders are known to occuring relation to decreasing ovarian steroid hormone levels. To determine the effects of ovariectomy and estrogen on leptine receptors localized in colon and the role of leptin and its receptor in the pathogenesis of these disorders was aimed.Ovariectomized rats were divided into three control (C18, C90, C162) groups and estrogen (E18, E90, E162) groups. The control and estrogen groups were administrated 0.2 ml sesame oil and 25 ? g 17 ß-estradiol respectively. Rats were killed by cervical dislocation at 18, 90 and 162 hours respectiveley. Colon samples were removed and stained using immunohistochemistry.Leptin receptor intracytoplasmic expression was observed in crypt epithelium and plexus myentericus of colon.