Kontrasepsiyon amaçlı başvuran kadınların erkek kontrasepsiyonuna bakış açısı
Women?s opinion about the men?s contraception who apply for contraception
- Tez No: 204194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILMAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Hemşirelik, Family Planning, Nursing
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kontrasepsiyon Amaçlı Başvuran Kadınların Erkek Kontrasepsiyonuna Bakış AçısıAraştırmamız, Afyon Kocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet Sezer Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği, Afyon Zübeyde Hanım Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ve AÇS-AP (Ana Çocuk Sağlığı Aile Planlaması) merkezine kontrasepsiyon amaçlı başvuran fertil çağındaki evli kadınların, erkekte kullanılan kontrasepsiyon yöntemlerine bakış açısının ve yöntem kullanma tercih sebeplerinin saptanması ve erkek kontrasepsiyonunun yaygınlığının araştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmamızda, Mart/2007 ve Mayıs/2007 tarihleri arasında Afyon Kocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet Sezer Uygulama ve Araştırma Hastanesi Doğum Kliniği, Afyon Zübeyde Hanım Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ve AÇS-AP (Ana Çocuk Sağlığı Aile Planlaması) merkezine başvuran fertil çağındaki evli kadınlara ulaşmak hedeflenmiştir. Bu araştırmaya katılmayı kabul eden 338 kadın çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak 35 sorudan oluşan anket formu kullanılmıştır. Anket formunda demografik özellikler, kadınların geçmiş gebelik öyküleri, kendi veya eşinin kullandığı aile planlaması yöntemleri ve tercih nedenleri ile ilgili sorular yer almaktadırKatılımcıların %53,3'ü erkeğe yönelik, %46,7'si kadına yönelik bir korunma yöntemi kullanmaktadır.Kadın korunma yöntemlerinden en fazla RİA tercih edilirken erkek korunma yöntemlerinden kondom tercih edilmiştir. Aile planlaması yöntemleri en çok AÇS-AP ve sağlık ocaklarından temin edilirken, kadınlar yöntem kullanımına en çok eşiyle görüşerek başlamışlardır. Kadınlarda ve erkeklerde eğitim ve gelir düzeyi arttıkça modern yöntem kullanımı artmıştır. Çalışma durumu da kadınlarda modern yöntem tercih edilmesinde bir faktör olduğu belirlenmiştir. Evliliğin ilk altı yılında en çok kondom tercih edilmiş, ilk altı yılda tüp ligasyonu hiç tercih edilmemiştir. Katılımcıların %54,4'ü erkek kontrasepsiyon yöntemlerinin yaygın olmadığını düşünmekte olup, bunun nedenini gebelikten korunma sorumluluğunun kadına yüklenmesine bağlamaktadırlar. Katılımcıların çoğu(%72,5) geri çekme yöntemini güvenli bulmamaktadır. Kondom kullananların %38,2'si kondomun cinsel isteksizlik yapmadığını belirtirken, çoğu(%61,8) yaptığını veya kısmen yaptığını belirtmelerine rağmen kullanmaya devam etmektedir.Anahtar kelimeler; Aile Planlaması, Aile Planlaması Yöntemleri, Erkekte Kontrasepsiyon, Kontrasepsiyon, Kontraseptif Yöntemler
Özet (Çeviri)
Our study was made at Afyon Kocatepe University Ahmet Necdet Sezer Training Hospital and Delivery Clinics, Afyon Zubeyde Hanım Gynaecology and Infantile Diseases Hospital and MIWFP (Maternity and Infantile Welfare Family Planning) centre, and conducted to determine women?s knowledge and opinion about the men?s contraceptive methods. In our study, we aimed to reach the married women who were applied to Afyon Kocatepe University Ahmet Necdet Sezer Training Hospital and Delivery Clinics, Afyon Zubeyde Hanım Gynaecology and Infantile Diseases Hospital and MIWFP (Maternity and Infantile Welfare Family Planning) centre during March/2007 and May/2007. 338 women who accepted to participate to this study were recruited in this study. The questionnaire which consists of 35 questions was used, asking in detail about socio-demographic properties, previous pregnancy history, women and men contraceptive methods currently used, and their reasons to use these methods.53,3% of women uses a contraceptive method while 46,7% of women?s husband use a contraceptive method.IUD(intra uterine device) is the most preferential contraceptive method in women while men prefer to use condoms. Family planning methods are mainly supplied from MIWFP and Health centers, and women usually begin to use a contraceptive method after meeting with her husband.Using modern methods increased in men and women when their income and educational level increased. It was determined that women?s working situation was a factor in modern method choice.In the first 6 years of marriage condom was the most preferred but in the first 6 years of marriage tubal sterilization was never preferred. 54,4% of the participants said that male contraception methods are not common, and they said that the reason of this case is the responsibility of contraception is on women Most of the participants,%72,5, coitus interruptus method is distrustful. Although 38,2% of condom users said that condom doesn?t cause frigidity and most of them ,%61,8, said that condom causes frigidity they continue using condom.Keywords; Keywords; Family Planning, Family Planning Methods, Men?s Contraception, Contraception, Contraceptive Methods.