Hemodiyaliz hastalarının yaşam kaliteleri, hasta özellikleri ve hemşirelik hizmetleri ile ilgili doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The evaluation of the connection in-between life quality, patient properties and nursing care satisfaction among hemodialysis patients
- Tez No: 204195
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP DEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 147
Özet
Yapılan bu araştırmada, hemodiyaliz tedavisi gören hastaların yaşam kalitelerinin, hemşirelik hizmetlerinden algıladıkları hizmet doyumunun ve bu doyumun hemodiyaliz hastalarının yaşam kaliteleri üzerinde ne kadar etkili olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır.Bu araştırma 6 Kasım-15 Aralık 2006 tarihleri arasında Uşak ve Afyon bölgesinde tedavi gören hemodiyaliz hastalarından basit-rasgele örnekleme yöntemiyle seçilen örneklem içerisinden, araştırmaya katılmayı kabul eden 152 hasta üzerinde yapılmıştır. Anket uygulamasında Hasta Bilgilendirme ve Rıza Formu, Sosyodemografik Özellikler, Sf- 36 ve SERVQUAL ölçeği kullanılmıştır. Sf-36 ile ve SERVQUAL ölçeği ile sosyodemografik özellikler, ayrıca sf-36 ile SERVQUAL ölçeği karşılaştırılarak hemşirelik hizmetlerinden algılanan doyumun yaşam kalitesine ne düzeyde etkisi olduğu araştırılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde Pearson Correlation, One-Way ANOVA, Independent Samples t Test ve Paired Samples t Test kullanılmıştır.Çalışmanın sonucunda, hastaların yaşam kalitelerinin düşük olduğu ve hastaların hizmet doyumunu sağlayamadıkları yani memnuniyetsiz oldukları görülmüştür. Hastaların hemşirelik hizmetlerinden algıladıkları doyumun yaşam kalitesini etkilemediği saptanmıştır.Hastaların sunulan hizmetlerden doyumunun sağlanabilmesi için hemodiyaliz hemşirelerine yönelik hizmetiçi eğitimin verilmesi gerektiği, hastaların da hemodiyaliz işlemi hakkında yeterli bilgilendirilmesinin faydalı olacağı kannatindeyiz. Ayrıca, hastaların yaşam kalitesini etkileyen faktörler araştırılarak, iyileştirilmesine yönelik tedbirler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this research it is aimed to determine the life quality of hemodialysis patients, the satisfaction obtained from nursing services and how this satisfaction related to life quality of these patients.This research was performed between 6 November ? 15 December 2006 on 152 hemodialysis patients who were chosen from the sample set obtained from the patients treated in Uşak and Afyon regions by simple-random sampling method and accepted to participate in the study. In questionnarie application; Patient Informative and Approval Form, Sociodemographic Properties, Sf-36 and SERVQUAL scale were used. By comparing results of Sf-36 and SERVQUAL scale with sociodemographic characteristics; and Sf-36 with SERVQUAL scale it is observed how satisfaction obtained from nursing services affected the life quality. In statistical analysis of data Pearson Correlation, One-Way ANOVA and Independent Samples Tests were used.At the end of the study, it was found that the life quality of the patients were low and the patients didn?t have confidence about the services; that is to say the patients were unsatisfied. It was seen that patient satisfaction about nursing services was not related to the life quality.We suggest that, to increase the satisfaction of patients about nursing services, continuing education of hemodialysis patients and informing the patients about hemodialysis procedure is necessary. Besides, it would be useful to determine the factors affecting the life quality and taking precautions about them.