Evaluation of quality of life and fluid accumulation problem in patients with renal failure in hospital dialysis centers in diyala / iraq
Diyala / Irak'ta hastane diyaliz merkezlerinde böbrek yetmezliği olan hastalarda yaşam kalitesi ve sıvı birikimi sorununun değerlendirilmesi
  1. Tez No: 800379
  2. Yazar: HAYDER HUSSEIN MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYHUN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Arka plan: Böbrek yetmezliği, dünya genelinde milyonlarca insanı etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Irak'ta böbrek yetmezliği, hastane diyaliz merkezlerinde hizmetlere olan artan talep ile giderek büyüyen bir endişe kaynağıdır. Böbrek yetmezliği olan hastalar çeşitli fiziksel, psikolojik ve sosyal faktörlerden dolayı yaşam kalitelerinde azalma yaşayabilirler. Demografik faktörler ile böbrek yetmezliği olan hastaların yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin anlaşılması, bu durumda hastaların iyilik hallerini artırmaya yönelik etkili müdahaleler ve politikaların geliştirilmesinde önemlidir. Bu çalışma, Diyala, Irak'taki hastane diyaliz merkezlerinde böbrek yetmezliği olan hastaların yaşam kalitesi açısından demografik özelliklerine göre farklılıkların araştırılmasını amaçlamaktadır. Bu çalışmanın bulguları, bu ortamda böbrek yetmezliği olan hastaların yaşam kalitelerini artırmaya yönelik hedeflenmiş müdahalelerin geliştirilmesine katkıda bulunabilir. Yöntemler: Bu çalışma, Diyala, Irak'taki hastane diyaliz merkezlerinde böbrek hastalarının yaşam kalitesini araştırmak için kesitsel bir tasarım kullandı. Kişisel bilgi formu, yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, çalışma durumu, medeni durum, eşlik eden hastalıklar, diyaliz tedavisi ve diyet gibi demografik özelliklerle ilgili verileri toplamak için kullanıldı. Böbrek Hastalığı Yaşam Kalitesi Kısa Formu (BHYK-KF) anketi, böbrek hastalarının yaşam kalitesini değerlendirmek için kullanılmıştır. Daha önce doğrulanmış olan Arapça versiyonu 18-60 yaş arası hastalara uygulanmıştır. BHYK-KF anketi, fiziksel yaşam kalitesi, zihinsel yaşam kalitesi, böbrek hastalığı yükü, böbrek hastalığı sorunları ve böbrek hastalığının etkileri olmak üzere 5 alt boyuta ayrılmış 36 madde içerir. BHYK-KF puanları 0 ile 108 arasında değişir ve yüksek puanlar daha kötü sağlıkla ilgili yaşam kalitesini gösterir. Veriler tanımlayıcı istatistikler One-Way ANOVA analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma, Diyala Sağlık Müdürlüğü Kurumsal İnceleme Kurulu'ndan etik onay almıştır.
Özet (Çeviri)
Background: Renal failure is a global public health problem, and in Iraq, hospital dialysis centers are facing an increasing demand for services. Patients with renal failure often experience a decrease in their quality of life due to physical, psychological, and social factors. This study aimed to investigate the quality of life of patients with renal failure in hospital dialysis centers in Diyala, Iraq, based on demographic characteristics. Methods: A cross-sectional design was used, and data on age, gender, education, work status, comorbidities, dialysis treatment, and diet were collected using a personal information form. The Kidney Disease Quality of Life Short-Form (KDQoL-SF) questionnaire was used to assess quality of life, consisting of 36 items organized into 5 sub-dimensions. The data were analyzed using descriptive statistics and One-Way ANOVA analysis. The study highlights the importance of understanding the relationship between demographic factors and the quality of life of patients with renal failure to develop targeted interventions to enhance their well-being. Results: This study found significant associations between various demographic and treatment-related factors and the quality of life of patients with renal failure in hospital dialysis centers in Diyala, Iraq.