Köpeklerde ultrasonik ve manuel diş taşı temizleme yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparision of and ultrasonic and manuel dental calculus removal techiques in dogs
- Tez No: 204197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DEMİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çalışmada toplam 12 adet değişik yaş, ırk ve cinsiyete ait köpek kullanılmıştır. Her bir hayvana ait diş taşı oluşumu matbu forma kayıt edildi. Aynı hayvanda dişler dört kısma bölünerek sağ üst ve sol alt grup1 (Ultrason temizleme yapılan hayvanlar) olarak sol üst ve sağ alt grup2 (manuel temizleme yapılan hayvanlar) olarak değerlendirildi. Diş taşı oluşum indeksi belirlenip köpek anesteziye alındı. Gruplararasında ki farklar Wilcoxon signed rang test ile karşılaştırıldı. Her bir diş için tedavi öncesi ve tedavi sonrası 3. - 8. ayda ki kontrollerinin indeksleri analiz edildi.Büyük ırklarda küçük ırklara göre daha az diş taşı oluşumu görüldü. Yaş ve diyete bağlı diş taşı oluşumunda artışlar kayıt edildi. Cinsiyet ile diş taşı oluşumu arasında herhangi bir farka rastlanılmadı.Kalkulus prevalansı kanin dişlerde %62.5, premolar1'de %18.7, premolar2'de %16.7, premolar 3'te %25.0, premolar4'te %22.9, molar1'de %20.8 ve molar2'de %12.5 olarak tespit edildi.Üçüncü ayda ki kontrollerde yöntemler arasında anlamlı bir fark görülmedi. 8.
Özet (Çeviri)
In this study, 12 dogs from different age, breed and sexes were used. Formation of calculus of each animals were recorded in a printed paper. Dividing teeth into 4 groups in the same animals right upper and lower left as group1 (Ultrasound cleaning animals) and left upper and right lower as group2 (manuel cleaning animals) were considered. Calculus formation index was determined then dogs were anaesthesized. Wilcoxon signed rang test used for the diffferences between groups. For each tooth indices of controls for pretreatment, 3rd and 8th months were analysed.Less calculus formation was seen in large dogs than small dogs. Increase in calculus associated with age and diet was recorded. No difference was noted between sex and calculus formation.Calculus prevalance was identified as 62.5% in canine teeth, 18.7% in premolar1, 16.7% in premolar2, 25.0% in premolar3, 22.9% in premolar4, 20.8% in molar1 and 12.5% in molar2.No significant difference was observed in the 3rd month of control.