Safra taşı implante edilen köpeklerde metil-tert-butil-eter'in kolelitolitik ve biyolojik etkilerinin araştırılması
- Tez No: 38140
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Son yıllarda, özellikle operasyon riski taşıyan safra taşlı hastaların tedavisinde, çeşitli cerrahi dışı yaklaşımlar, gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Bu tekniklerden biri de, safra taşlarının MTBE ile dissolüsyonudur. Her ne kadar MTBE'ye bağlı minimal anestetik etki, kusma ve hemoliz gibi yan etkiler bildirilmişse de, safra yollan, karaciğer ve duodenumun doku cevapları, henüz tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmada MTBE'nin klinik uygulamasından önce hayvan modellerinde, akut biyolojik ve biyokimyasal etkileri ortaya koymayı amaçladı k. 7 sokak köpeği (1 kontrol, 6 safra taşı implante edilmiş denek) çalışma için seçildi. Eşit sayı ve büyüklükteki safra taşları köpeklere cerrahi olarak implante edildi ve 5F kateter safra kesesine yerleştirildi. Operasyondan 7-10 gün sonra 5-10 mi MTBE, safra kesesine kateter yolu ile manuel olarak uygulandı. Seri ultrason ve skopilerle, safra taşı boyutları ölçüldü. Nekropside, köpeklerin safra kesesinde, küçük fragmente taşlara ve rezidüal artıklara rastlandı. Bazı köpeklerde, safra kesesi ve ana safra yollan mukozasında küçük kanama odaklan gözlendi. Safra kesesindeki bu nonspesifik inflamatuvar değişikliklerin operasyona kateter ve implante edilen safra taşlannm direk etkilerine veya MTBE' ye bağlı olabileceği düşünüldü. Sonuç olarak, oldukça zor klinik tolerasyonuna, biliyer sistemdeki hafif ve orta derecedeki doku yanıtı ve minör değişikliklere rağmen, MTBE mükemmel bir kolesterol çözücü ajandır. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY Recently, several nonsurgical approaches are increasingly more popular in treatment of patients with gallstones especially having operative risks. One of these new technics is gallstone dissolution with MTBE. Although minimal anesthetic effect, vomiting and hemolysis due to MTBE had been defined, tissue response of biliary system, liver and duodenum has not been well known. In this study, we planned to determine acute biologic and biochemical effects on animal models before clinical application of MTBE. 7 Mongrel dogs (one control, 6 with implanted gallstone) were studied. Gallstones with equal number and size were surgically implanted to dogs and 5F catheter was sutured into gall bladder. Seven to 10 days after surgery, MTBE was manually instilled into the gallbladder via the catheter in aliquots of 5-10 ml. Stone diameter was measured using serial ultrasonography and scopy. At necropsy, dogs had fragmented and reduced sized gallstones and rezidual debris in the gallbladder. In some dogs, the gallbladder and common bile duct mucosa showed small hemorrhages. It was thought that nonspecific inflamatuary changes of gallbladder could have resulted from the surgical procedures for the placement of the catheter and gallstones, catheter, gallstones or the MTBE. As a result, despite of considerably difficult clinical toleration, mild to moderate tissue response in biliary system and minor biochemical changes, MTBE is an excellent cholosterol-solubilizing agent. 52