Çocukluk çağında maruz kalınan ultraviyole ışınlarının zararları ve deri tümörü gelişmesi üzerine etkisi hakkında ailelerin bilgi düzeyi
Knowledge level of families regarding damage of exposure to ultraviolet rays in childhood and its effect on the development of skin malignancies
  1. Tez No: 204199
  2. Yazar: SERAP YAZICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURTEN TURHAN HAKTANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, ebeveynlerin çocukluk çağında maruz kalınan ultraviyole ışınlarınınzararları ve deri tümörü gelişmesi üzerine etkisi hakkında bilgi düzeyininbelirlenmesi ve etkileyen etmenlerin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarakplanlanmıştır.Araştırma, İzmir ili Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim veAraştırma hastanesinde 15 Ocak - 5 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın evrenini Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitimve Araştırma hastanesinde 1. ve 2. süt oyun çocuğu servisleri, büyük çocuk servisi,çocuk cerrahisi servisi, ortopedi servisi ve acil servise başvuran tüm ebeveynleroluşturmuştur. Örneklem grubunu ise araştırmanın sınırlılıkları dahilinde araştırmayakatılmayı kabul eden 300 gönüllü ebeveyn oluşturmuştur.Araştırmada veri toplamak için literatür doğrultusunda araştırmacı tarafındangeliştirilen anket formu kullanılmıştır. Uygulanan anket formu, ebeveynlerin sosyodemografiközelliklerini saptamaya, çocukların tanıtıcı özelliklerini belirlemeye veebeveynlerin bilgi ve uygulamalarını incelemeye yönelik soruları içermektedir.Verilerin değerlendirilmesi ve analizi SPSS (Statistical Package for SocialSciences) 13.0 paket programı ile gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel değerlendirmedeyüzdelik ve Ki-kare (X2 ) testi kullanılmış olup istatistiksel anlamlılık ?p
Özet (Çeviri)
This study was descriptively designed to detect knowledge level of parents on thedamage of exposure to ultraviolet rays in childhood, its effect on the development ofskin malignancies and to examine affecting factors.The study was carried out between January 15 ? June 5, 2007 in Dr BehçetUz Education and Research Hospital of Childrens? Diseases and Pediatric Surgery.The domain of the study consisted of all the parents applying to the hospitaldepartments of Infants and Nursery (1st and 2nd), Elder Children, Pediatric surgery,Orthopaedics and Emergency Room. The sampling group consisted of 300 volunteerparents who were randomly chosen from the domain of the study.In order to collect data in the study, the researcher developed a questionnaire,which was in line with the literature. The questionnaire responded by the parents hasincluded items to analyze socio-demographic characteristics, knowledge level andpractices of parents, and to determine the indicative characteristics of the childrenconsidered.SPSS (Statistical Package of Science) 13.0 was utilized in the evaluation andanalysis of the data. For the statistical inference frequentist statistics and Chi-squaretests were used with significance level, so called p-value ?p