KOAH hastalarında uyku kalitesi ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evalution the of relation between the quality of life and sleep amoung COPD patients
  1. Tez No: 204208
  2. Yazar: HATİCE ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1012
Özet
Yapılan bu araştırmada KOAH hastalarında uyku ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi ve bu hastalığın hastabireylerin uyku ve yaşam kalitelerinin ne kadar etkilendiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. KOAH'lı bireylerde yaşam kalitesinin tüm alanlarında sağlıklı bireylere göre düşük olduğu bulunmuştur. Uyku kalitesinin ise sağlıklı bireylere göre düşük olduğu bulunmuştur. Uyku kalitesi ile yaşam kalitesi arasında negetif korelasyon olduğu izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this studY, sleep and life quality of COPD patients and the relation between sleep quality and life quality of these patiens were evaluated. Both life quality and sleep quality of COPD patienets were found to be lower than healty subjects. There was a negative correlation between the point of sleep quality and life quality scales of the patients.