Kronik obstruktif akciğer hastalığı ( KOAH) hastalarında kronik noninvaziv mekanik ventilasyonun kognitif fonksiyonlar üzerine etkisi
The effect of chroni̇c noni̇nvasi̇ve mechani̇cal venti̇lati̇on on cogni̇ti̇ve functi̇ons i̇n copd pati̇ents
- Tez No: 464076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYKAL TÜLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
KOAH ilerleyici hava akımı kısıtlamasıyla karakterize bir hastalıktır. KOAH'ta hastalık ilerledikçe gaz değişim anormalliklerine bağlı hipoksemi ve hiperkapni gelişebilir. Bu durum hastalık prognozunu olumsuz etkiler. Hastalarda hipoksemi ve hiperkapniye ikincil nöron hasarı, dikkat eksikliği, hafıza kaybı ve bilişsel fonksiyon bozuklukları gelişebilir. Kognitif fonksiyonlardaki bozulma, hastaya önerilen fiziksel egzersiz programlarında aksaklıklara ve yaşam kalitesinde azalmaya neden olmaktadır. Sözel hafızanın etkilenimine bağlı inhaler tedavi uyumu ve tedaviye yanıt azalmakta; atak sıklığı, hastaneye yatış sıklığı ve mortalite artmaktadır. Evde noninvaziv mekanik ventilasyon(NIMV) kullanımının egzersiz toleransı, akciğer fonksiyonları, solunum kas gücü, uyku etkinliği ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi üzerine etkilerine ilişkin birçok çalışma bulunmaktadır. NIMV'nin kognitif fonksiyonlar üzerine etkilerini araştıran çalışmalar az olup çelişkili sonuçlar mevcuttur. Çalışmamızda eve NIMV verilme kriterlerini karşılayan hastalardan NIMV kullanımını kabul edenlere standart tedavileri yanında eve NIMV verilmiştir. Hastalara semptom değerlendirmesi amacıyla mMRC ve CAT, bilişsel fonksiyonları değerlendirmede MoCA testi ve duygu-durum analizi için GDÖ uygulanmıştır. NIMV grubundaki hastalara NIMV'ye başlanmadan önce ve düzenli BPAP kullanımının üçüncü ayında; kontrol grubundakilere başlangıçta ve üç ay sonraki kontrollerinde aynı testler uygulanarak KOAH'lı hastalarda kronik NIMV kullanımının kognitif fonksiyonlar, günlük yaşam aktivite skorları ve dispne skorları üzerine etkilerinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda KOAH tanılı 34 hasta incelendi. Hastaların 16'sı BPAP' sız, 18'i eve BPAP verilerek takibe alındı. NIMV kullanımıyla hastaların kognitif fonksiyonları ve semptom skorları arasında olumlu ilişki saptandı. SFT parametreleri, GDÖ puanı ve CRP ile NIMV kullanımı arasında ilişki saptanmadı. Komorbiditelerin yönetimi KOAH' lı hastalarda alevlenme sayıları, tedavi etkinliği ve hastalığın prognozunu yakından etkilediğinden, hastalarda başta kognitif fonksiyonlar olmak üzere komorbiditelerin tanı ve tedavisine günlük hayatta öncelik verilmesi gerektiğini, bunların tanı ve tedavisine yönelik daha çok çalışmaya ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
COPD is a disease characterized by the progressive restriction of airflow. As COPD progresses, hypoxemia and hypercapnia may develop due to gas exchange anomalies. They affect the prognosis of disease negatively. In these patients; neuronal damage, attention deficit, memory loss and cognitive dysfunction may develop secondary hypoxemia and hypercapnia. Deterioration in cognitive function causes reduced quality of life and disruption in the physical exercise programs which are recommended. Compliance to inhaler treatment and treatment response decrease because of the negative effects on the verbal memory; attack frequency, hospitalization frequency and mortality increase. It is shown in many studies that home noninvasive mechanical ventilation (NIMV) has positive effects on the exercise tolerance, lung function, respiratory muscle strength, sleep efficacy and health-related quality of life. Studies investigating the effects of NIMV on cognitive functions are scarce and have conflicting results. In our study; NIMV was given to the patients who met the criterion of giving home NIMV or who accepted the use of NIMV additional to their standart therapy. mMRC and CAT were applied for disease symptom evaluation, MoCA test was used for the evaluation of cognitive functions and GDS was used for emotion-state analysis. These tests were applied to the patients who are in the NIMV group before the beginig of study and at the third month visit. It is aimed to show the effects of using chronic NIMV on cognitive functions, daily living activity scores and dyspnea scores in COPD patients. We followed, 34 patients with COPD. Sixteen of the patients were BPAP-free and 18 of them were using home BPAP. Positive correlation was found between NIMV use and cognitive functions and symptom scores. No correlation was found with the SFT parameters, GST scores and CRP. Since the management of comorbidities affects the number of exacerbations, treatment efficacy and prognosis of the disease in COPD patients, we think that the diagnosis and treatment of comorbidities, especially cognitive functions, should be prioritized in daily life.