Obstrüktif uyku apne sendromlu hastalarda yaşam kalitesi düzeyi, depresif belirti sıklığı ve PAP tedavisinin etkisi
  1. Tez No: 352919
  2. Yazar: ÇİĞDEM HANAZAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANSU ULUKAVAK ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
OSAS; uyku sırasında tekrarlayan apne veya hipopne, üst solunum yolu obstrüksiyonu epizodları ve sıklıkla kan oksijen satürasyonunda azalma ile karakterize bir sendromdur. OSAS'da apne ve hipopneler nedeniyle oluşan uyku bölünmeleri ve desatürasyon gündüz aşırı uyku haline (GAUH), serebral ve metabolik bozukluğa, beyaz cevher yoğunluğuna, nörokognitif fonksiyonlarda bozulmaya neden olur. Sonuçta bu etkiler OSAS'lı hastaların depresif duygu durumuna neden olarak tüm günlük faaliyetlerini etkilemekte ve yaşam kalitesini bozmaktadır. Çalışmamızda OSAS'lı hastalarda yaşam kalitesi algısını ve depresif semptom şiddetini değerlendirdik ve CPAP (continuous positive airway pressure) tedavisi sonrası yaşam kalitesi düzeyini ve depresif semptom şiddetini tedavi öncesiyle karşılaştırdık. Üniversite hastanemiz uyku bozukulukları merkezine başvuran ve polisomnografi uygulanan hastalar çalışmaya alındı. 18 yaşından küçük hastalar, PAP tedavisi almakta olan hastalar, KOAH, astım, intertisyel akciğer hastalığı gibi diğer kronik akciğer hastalıkları olan, psikiyatrik bir hastalık nedeniyle tedavi alan hastalar ve çalışmaya devam etmek istemeyen hastalar çalışmaya alınmadı. Çalışmaya toplam 112 olgu alındı. Bu olgulardan 4'ü REM bağımlı OSAS, 3'ü pozisyon bağımlı OSAS, 8'i pozisyon + REM bağımlı OSAS, 66'sı orta ve ağır OSAS olmak üzere toplam 81 olgu OSAS grubuna ve AHİ
Özet (Çeviri)
OSAS is characterized by recurrent apnea or hypopnea, recurrent episodes of upper airway collapse and often a reduction in blood oxygen saturation during sleep. Sleep fragmentation and desaturation due to apneas and hypopneas in OSAS cause excessive daytime sleepiness (EDS), cerebral and metabolic disorders, white matter density, deterioration in neurocognitive function. Eventually, these effects lead to depressive mood of patients with OSAS affects all daily activities and impairs quality of life. The aim of this study was to evaluate the perception of Quality of Life (QOL) and depressive symptoms in patients with OSAS and compare improvement of QOL, depressive symptoms before and after treatment with continuous positive airway pressure (CPAP). The patients who are younger than 18 years old, receive PAP treatment, have chronic lung disease such as COPD, asthma, interstitial lung disease, receive treatment for a psychiatric illness and who are unwilling to continue were excluded from the study. 112 subjects who applied to Sleep Disorders Center at the University Hospital were included in the study. 4 REM related, 3 Supine Position related, 8 REM+ Supin Position related OSAS and 66 moderate and severe OSAS were included in the study. 31 subjects that AHI