Sıçan böbreküstü bezi medullasındaki sinir büyüme faktörlerinin doğum öncesi ve sonrası gelişiminin immünohistokimyasal olarak incelenmesi
The immunuhistochemical research of nerve growth factors involving pre and postnatal periods in rat's adrenal medulla
  1. Tez No: 204213
  2. Yazar: SEYHAN TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CELAL ILGAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada; sıçan böbreküstü bezi medulla hücrelerinin doğum öncesi ve doğum sonrası dönemlerde gelişiminin özgün antikorlar kullanarak ışık mikroskop düzeyinde immünohistokimyasal yöntemler ile incelenmesi amaçlandı. Bu amaçla çalışmamızda embriyonik 16. ve 19. gün, yenidoğan, genç, ergin ve yaşlı dönemlerde sıçanlardan böbreküstü bezi dokuları alındı ve alışılmış ışık mikroskop takibinden geçirilerek, parafin bloklar hazırlandı. Medulla gelişimini incelemek ereğiyle indirekt immünohistokimyasal yöntemler ve FGF, NGF ve NF antkorları kullanılarak hazırlanan preparatlar Leica DM 4000 foto ışık mikroskopta değerlendirildi. Embriyonik 16.günde, FGF ve NGF tutulumu sempatik gangliyon ve kromaffin hücrelerinde gözlenirken, NF tutulumunun sadece sempatik gangliyon hücrelerinde minimal düzeyde olduğu saptandı. Embriyonik 19.günde FGF ve NGF immünreaktivitesi sempatik gangliyon ve kromaffin hücrelerde benzer düzeyde izlenirken, NF tutulumunun daha zayıf olduğu görüldü. Yenidoğan evresinde FGF, NGF ve NF antikorlarıyla yapılan immün boyamada kromaffin hücre tutulumunun minimal düzeyde olmasına karşılık, FGF ve NGF sempatik gangliyon hücrelerinde kuvvetli olarak belirlendi. NF antikoruyla da orta düzeyde tutulum saptandı. Genç evreden başlayarak ilerleyen yaş gruplarında, kromaffin hücrelerde her üç antikora karşı izlenen negatif tutulumun gelişimin ilerlemesi ile değişmediği gözlenirken, sempatik gangliyon hücrelerinde tutulumun yaşa koşut arttığı saptandı. Ayrıca ergin evrede medullada bağ dokusunun arttığı ilgiyi çekti. Çalışmamızın sonucunda incelediğimiz evrelerde her üç antikorda kromaffin hücre tutulumlarının yaşa koşut azaldığı ve daha sonra negatif reaksiyon gösterdiği saptanırken, sempatik gangliyon hücre tutulumlarının artarak devam ettiği izlendi. Elde ettiğimiz bulgular ışığında sempatik gangliyon ve kromaffin hücre gelişimlerinin belirlenmesinde nöronal belirteçler olarak FGF, NGF ve NF'nin uygun işaretleyiciler olarak kullanılabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the prenatal and postnatal development of the rat adrenal medulla cells is aimed to be investigated through using original antibodies with immunohystochemical methods at the level of light microscope. For this reason, adrenal tissue samples were taken from rats of age ranging from embryonic 16th and 19th days, newborn, young, adolescent and elderly and gone through the conventional light microscope check and paraffin blocks were prepared. Indirect immunohystochemical methods as well as preparates which were prepared by using FGF, NGF and NF antibodies were analyzed in Leica DM 4000 photo light microscope in order for the investigation of the medulla development under the scope of our study. It was detected that while FGF and NGF eclipses were being observed in ganglion and chromaffin cells in embryonic 16th day, NF eclipse was just only observed in sympathetic ganglion cells at minimum levels. While the FGF and NGF immune reactivity was being observed at similar levels in sympathetic ganglion and chromaffin cells in embryonic 19th day, the NF eclipse was observed as meager. In the period of newborn, FGF and NGF were detected as strong in the sympathetic ganglion cells during the immune painting done within FGF, NGF and NF antibodies, even though chromaffin cell eclipse was detected at minimum levels. It was seen that the negative eclipse observed against each three antibodies did not change with the progress of the development as well as the eclipses in sympathetic ganglion cells was observed to increase parallel to the age concerning the age groups starting from adolescence. Besides, the fact that medulla connective tissues increased during the adolescence was also seen as an interesting factor. As a result of our study, it was finally that while the chromaffin cell eclipses decrease parallel to the age and then show negative reaction, the sympathetic ganglion cell eclipses continue increasingly observed in the each of three antibodies concerning the periods investigated. Under the light of the obtained findings, FGF, NGF and NF were decided to be appropriate markers as neuronal determinants in definition of the sympathetic ganglion and chromaffin cell developments.