Bir sağlık meslek yüksek okulu öğrencilerinin mesleki eğitim uygulamaları sırasında geçirdikleri yaralanmalar ve ilişkili etmenler
Injuries and related factors during occupational practice education in a college of health
  1. Tez No: 204214
  2. Yazar: GÜLSEVİN TOPBAŞI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA N. İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma öğrencilerin meslek dersleri uygulamaları sırasında karşılaştıkları yaralanmalar ile ilişkili etmenlerin belirlenmesi, meslek hastalıkları hakkında bilinçlilik düzeyinin arttırılması amaçlanmıştır. Kesitsel tipteki bu araştırma, Mayıs 2007 tarihinde, eğitim alan sınıf öğrencilerinde yapılmıştır. Araştırmaya katılmayı kabul edenlere sosyodemografik özellikleri ve Spielberger (1970) tarafından geliştirilen, Lecompte ve Öner (1985) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Sürekli Kaygı Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Veriler ortalama ± standart sapma ve yüzdelikler olarak verilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde t testi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. İncelenen literatür bilgisi doğrultusunda hazırlanan anket formu ile öğrencilerin bireysel özellikleri, yaralanma özelliklerini sorgulayan anket ve kaygı düzeylerini sorgulayan anket uygulanmıştır. Yüz yüze görüşme yöntemi ile öğrencilerin tamamına ulaşılmıştır. Araştırma anketi, 2007 yılında GATA Sağlık Meslek Yüksek Okulunda okuyan 150 kişisi 1. sınıf, 80 kişisi 2. sınıftan oluşan toplam 230 öğrenciye uygulanmıştır. Öğrencilerin yaş ortalaması 17-21 arasındadır. Algılanan sağlık durumu iyi olarak ifade edilmiştir (%82,1). Durumluk kaygı düzeyi ortalama 50,50+8,198, sürekli kaygı düzeyi 35,50+8,020`dir. Durumluk kaygı seviyesi yüksek düzeydedir (%86,1). Öğrencilerin %23,9'u yaralanma geçirmiştir. %87,3'ü 9:00 ve 12:00 saatleri arasında uygulama yaparken yaralanmışlardır. %32,7'si acil kliniğinde %51,4'ü acele hareket etmek sebebiyle, %69,1'i el bölgesinden kesilme sonucu açık yara meydana geldiğini ifade etmiştir. Yaralananların sürekli kaygı seviyesi daha yüksektir. 230 öğrencinin %23,9'u uygulama sırasında yaralandığını belirtmiştir. Yaralanma durumunun sınıflara göre dağılımında istatistiksel farklılık saptanmıştır (p=0,015). Durumluk kaygı düzeyinin sınıflara göre dağılımında istatistiksel anlamda farklılık saptanmıştır (p=0,049). Çalışmamızda öğrencilerin %49,1'i ampul kırarken yaralandığını belirtmiştir. Öğrencileri %78,7'si acil bakım teknikerliği mesleğini stresli bulmaktadır. Yaralanma durumu ile iletişim sorunu arasındaki ilişkide anlamlı istatistiksel farklılık saptanmıştır (p=0,046). Öğrencilerin sürekli kaygı düzeyleri ile yaralanmaları arasında anlamlı ilişki bulunmaktadır (P=0,020). Yaralanan 55 öğrencinin %40'ının sürekli kaygı seviyesi yüksektir. Sürekli kaygı düzeyi ile iletişim sorunu arasında anlamlı istatistiksel farklılık saptanmıştır (p=0,022). Uyku problemi ile anlık kaygı ve sürekli kaygı düzeyleri arasında anlamlı istatistiksel farklılık saptanmıştır (p=0,012), (p=0,048). Sürekli kaygı düzeyi ile spor yapma alışkanlığı arasında ilişkide anlamlı istatistiksel farklılık saptanmıştır (p=0,007). Yaralanma durumu ile meslek hastalıkları eğitimi arasındaki ilişkide anlamlı istatistiksel farklılık saptanmıştır(p=0,021). Meslek hastalıkları konusundaki hassaslıklarının değerlendirilmesi ve düzeylerinin gözden geçirilmesi için konunun birinci sınıfta anlatılması ve uygulama sorumluları tarafından sürekli kontrol edilerek alışkanlık haline getirilmesi sağlanmalıdır. Meslek hastalıkları konusundaki hassaslıklarının değerlendirilmesi ve düzeylerinin gözden geçirilmesi için konunun birinci sınıfta anlatılması ve uygulama sorumluları tarafından sürekli kontrol edilerek alışkanlık haline getirilmesi sağlanmalıdır. Sağlık personeli için bir risk olan meslek uygulamalarını yaparken yaralanmaları ve meslek hastalıkları hususunda bilinçlenmeleri ve gerekli korunma tedbirlerinin alınması; doğru ve tam rapor sisteminin geliştirilmesi için enfeksiyon kontrol komitesi ve iş güvenliği birimlerinin kurulması ve geliştirilmesi uygun olur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the sharp and needlestick injuries encountered during the students? practice and to find the etiology of injuries, to increase the awareness of the students. Methods: A cross-sectional study was conducted May 2007 in all of the students, A questionnaire, including sociodemographic characteristics, and Spielberg (1970) and adapted to Turkish Culture by LeCompte and Öner (1977). In order to get information about the independent variables“Personal Information Form”which was developed by the researcher was utilizied. Were applied to the participants. Data were given as mean ± standard deviation, median (minimum-maximum) and frequencies. Analysis of data performed by using multiple logistic regression, Student?s t test ve Pearson correlation analysis. The questionnaire which shows demografic features, injury charecteristics and anxiety status of the students was prepared and applied by researcher according to literature . This questionnaire was applied to a number of students; 150 from the first grade, 80 from the second grade, a total of 230 students in The College of GATA Health Occupation in 2007. 230 (100%) were completed the study. The average ages of the students were between 17-21 years. The perceptional health condition was evaluated as ?well? in 82,1 % of the cases. The momentary and continious anxiety levels were 50,50+8,198 and 35,50+8,020 respectively. Momentary anxiety level was 86,1% and it was high. In 23,9% of the cases they had been injured. Of the injuried, in 87,3 % of the cases the injury happened during the hours of 9:00 and 12:00 am and in 32,7% of the cases the injury had happened at the emergency department, In 51,4 % of the cases because of being in a hurry, in 69,1% of the cases the reason was a sharp injury and open cut or wound in the hand region. The injured students had higher continious anxiety level. 23,9% of was stated that they injured during practice. There is statistical difference between injury status and its differantiation with grades (p=0,015). There is significant statistical difference between momentary anxiety levels and grades (p=,049). In our study, 49,1 % of the students were injured when they were breaking the ampoules. 78,7 % of the students believe that paramedic is a stressful job. Statistically meaningful differences between injury status and communication problems were obtained (p=,046). There is a signifacant distinction between continious anxiety level and injury (p=,020). 40 % of 55 students who were injured, have high levels of continious anxiety . There is statistically noteworthy diversity between continious anxiety level and communication problems (p=,012). It is determined a meaningful ly statistical diversity between sleeping disorders and momentary continious anxiety (p=,012),(p=,048) . There is noteworthy variation between continious anxiety level and sporting habits (p=,007). It is found a meaningfully statistical divergence between injury status and occupational disease education (p=,021). In order to evaluate the sensitivity of occupational disorders and to go over the knowledge level ,the subject has to be lectured in the first grade and controlled by practicing trainer continiously for the students to be in the habit of doing it. It is suitable to establish occupational security units,infection control commities,accurate report systems, prevention precautions for the health professions who have high risk when practicing their occupation for one to be aware of occupational injuries and disorders.