Halka açık anonim şirketlerde finansal duran varlık satışında firma değer tespiti ve bir uygulama
Company valuation during financial fixed asset sale of public companies and an application
  1. Tez No: 204253
  2. Yazar: MEHMET ŞÜKRÜ YOBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL İBİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Halka açık bir anonim şirkette finansal duran varlık bedelinin gerçek değerininaltında belirlenmesi ile ana ortaklıktan bağlı ortaklığa sermaye transferigerçekleştirilebilmektedir. Böylece ana ortaklık, pay sahiplerinin hakları veyatırım kararları etkilenebilmektedir.Bu konuda Sermaye Piyasası Kurulunun ilgili tebliğ'inde (seri:VIII no:39) finansalduran varlık satış bedeli tespiti büyük önem taşımaktadır. Uluslar arası DeğerlemeStandartları'nda da bu amaçla Pazar Değeri'nin kullanılması gerektiğibelirtilmektedir.Bu çalışmamızda firma değer tespit yaklaşımlarını, kullanım amaçlarına vesonuçlarına göre değerlendirmeyi, uygulama aşamasında karşılaşılan zorlukları veçözüm önerilerini belirtmeyi amaçladık.Finansal tablolarda çeşitli nedenlerle düzeltmeler yapılır. Değerleri PazarDeğerleri olarak düzeltmek, mülkiyet hakkındaki farklılıklar, kontrol yetkisi,pazarlanabilirlik ile ilgili düzeltmeler yapılabilir.Değerleme işlemi aşamasında değerleme uzmanının davranış yönteminitanımlamaya yönelik standartlar konulmaya çalışılmaktadır. Değerleme uzmanıahlaki ilkelere uymalı, tarafsızlığını korumalı ve gerekli yetkinliği taşıyabilmeli,müşteriyle ilişkisini tanımlamalıdır.Değer tespit uzmanında bulunması gereken faktörler önceliklerine göre; sektörbilgisi, değer tespit çalışması yapılacak şirket hakkında bilgi, değer tespittecrübesi, yeterli gayret ve özen gösterme, tarafsız tavsiyelere başvurma vemuhasebe bilgisi olarak sıralanmıştır.Gelişmekte olan piyasalarda zayıf veya yetersiz bir yasal çerçeve vardır. Pazarailişkin verilerin eksikliği yanında, uzmanların bazı eksiklikleri ve standartlardabazı eksiklikler ile karşılaşılabilir.Birden fazla değer tesbit yöntemi seçip ağırlıklandırarak gerçek değereyaklaşmaya çalışılabilir. Değerlemenin sadece bir bölümünün pazardan elde edilenkanıtlar tarafından desteklenebildiği durumda değerleme uzmanı bunu rapordaaçıklamalı, çalışmalarında Pazar Değeri esası kullanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In a public company evaluating the financial asset value lower than actual mayresult in a capital flow from shareholders to participants. In this situationcompany and owners rights and investment decisions might be effected.In this respect financial fixed assets valuation in the communique of CapitalMarkets Board of Turkey (serial:VIII no:39) is very important. InternationalValuation Standarts also states that market value has to be used.In this working paper, we aimed to define valuation methods, compare themaccording to their objectives and results, to define difficulties encountered duringthis study and suggest solutions.Financial statement corrections can be made for different reasons, such as;converting values to market values, differences in ownership rights, control rightsand marketing activities.In a valuation process the actions of a valuation expert has to be standardized.Valuation expert has to act as moral principle, stay neutral and keep requiredperfection, define the relation with the customer.The skills of a valuation expert can be defined respectively by priority industryand company knowledge, expertise in the evaluations, enough care and accountinginformation.There is not enough legal information, market values, valuation expertize andstandarts in developing countries.It would be better to choose more than one method and than weighten themaccording to situation and aim. When only some part of the valuation data iscollected from market, it has to be explained in the report and market value shouldbe used.