Türkiye vadeli işlemler borsasının Polonya örneği ile karşılaştırılması
Comparison of Turkish commodity exchange market with the case of Poland
  1. Tez No: 204252
  2. Yazar: HAKAN TEKÇE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL İBİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Artan ekonomik belirsizliklerle birlikte vadeli işlem borsaları doğabilecekriskleri güvenceye alabilmek için dünya ekonomilerinde önemli bir yer edinmiştir.Ülkemize de 4 Şubat 2005 tarihinde İzmir'de VOBAŞ 7 sözleşme ile kurulmuş, aradangeçen 1 yılı aşkın sürede de hem işlem hacmi açısından hem de yeni eklenen sözleşmetürleri bakımından gelişme göstermiştir. VOBAS, AB sürecini yeni tamamlamış olanPolonya Vadeli İşlem Borsası ile benzer özellikler taşımaktadır. Bu benzerliklerinbaşında aynı tür (endeks ve döviz) sözleşmeler üzerinde yoğunlaşılması gösterilebilir.AB'ye girdikten sonra Polonya borsasında yaşanan gelişmeleri ve bunların vadeli işlemborsasına yansımasına benzer bir durumu Türkiye AB sürecini tamamladığındayaşayacaktır. Polonya AB'ye girmeden önce kapalı bir ekonomiye sahipti. Ancak ABgirişinin ardından yabancı yatırımcılarda yaşanan artış ülke ekonomisine katkısağlamıştır. Türkiye yabancı yatırımcı bakımından Polonya kadar kapalı değildir.Ancak AB süreci tamamlandığında yabancı yatırımcılar artacak bu da İMKBborsasının yükselmesine sebep olarak VOBAŞ' da işlem gören sözleşmelerin artmasınasebep olarak olumlu bir gelişme sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In an environment of economic uncertainties, commodity stock exchange marketsassumed a very important role in world economy in order to reduce potential risks.Commodity Stock Exchange Market of Turkey (VOBAS), founded in Izmir on February4th, 2005, started with seven contracts, and within a period of more than one year, hasshown a remarkable progress in terms of both transactions volume and additional typesof contracts. VOBAS shows resemblance with the stock exchange market of Poland,which recently completed its EU accession process. The main resemblance is that bothstock exchange markets focus on the same types of contracts (index and foreignexchange). Following its future membership to the EU, Turkey is expected to experiencesimilar developments that took place in Polish stock exchange market after Poland'saccession to the EU. Poland had a closed economy before entering the EU, but after itsmembership increased foreign investment positively affected Polish economy. Turkey ismore open to foreign investments than that of Poland's previous position, and increasingforeign investment after the completion of the EU membership process will lead to a risein the Istanbul Stock Exchange Market, which also will positively affect VOBAS byleading to a rise in the transacted contracts.