Halka açık şirketlerde sosyal raporlama ve Türkiye uygulaması
Social reporting in publicly owned companies and its implication on Turkey
- Tez No: 204263
- Danışmanlar: PROF.DR. NURAN CÖMERT DOYRANGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Sosyal sorumluluk, işletmenin faaliyetlerinin sosyal paydaşlara karşı ne türçevresel, ekonomik ve sosyal etkiler yarattığını ölçmesi, yaratılan olumsuz etkileriazaltacak ve toplumun ve işletmenin aynı anda gelişmesine katkı sağlayabilecekişlemleri hayata geçirmesi olarak tanımlanabilir.Günümüzde tüketiciler sosyal sorumlu şirketlerin mal ve hizmetlerini talepetmekte, yatırımcılar ise sosyal sorumlu şirketlere yatırım yapmaktadır. Sosyalsorumluluğun tüketici ve yatırımcı tercihlerini de etkileyecek düzeyde önemkazanması işletmeleri de bu yönde çalışmalar yapmaya zorlamış bulunmaktadır.Ürün ve hizmet üreten işletmeler için toplumun ve çevrenin ihtiyaçlarını belirlemek,bunların çözümüne katkı sağlamak, kısacası sosyal sorumluluğu kurum kültürününbir parçası olarak düşünmek zorunlu bir hale gelmiştir.Sosyal sorumluluğun önem kazanması ile birlikte işletmelerin sosyalsorumlulukları kapsamında faaliyetlerinin ekonomik, sosyal ve çevresel sonuçlarınıbir rapor aracılığıyla sosyal paydaşlara sunmaları şeklinde tanımlanabilecek sosyalraporlama faaliyeti de önem kazanmış bulunmaktadır.Sosyal raporlama günümüzde çok az ülkenin mevzuatında düzenlenmişbulunmaktadır. Bu çerçevede sosyal raporlamanın halen gönüllülük esasınadayandığı öne sürülebilir. Türk mevzuatında sosyal raporlama ile ilgili herhangi birdüzenleme bulunmamaktadır. Bununla birlikte halka açık şirketlerin yıllık faaliyetraporlarında sosyal sorumluluk açıklamaları yapmaları bir sosyal raporlamafaaliyeti olarak değerlendirilebilir. Ne var ki, başka ülkelerde onlarca sayfadasunulan kapsamlı sosyal raporlarla karşılaştırıldığında, Türkiye'deki halka açıkşirketlerin faaliyet raporlarında birkaç paragraf şeklinde yapılan sosyal sorumlulukaçıklamalarının kapsamının şirketlerin faaliyetlerinin sosyal ve çevresel boyutunuortaya koyabilmek açısından yetersiz olduğu anlaşılmaktadır.Bu noktadan hareketle, ele aldığımız tezin amacı, günümüzde sosyalraporlamanın geldiği noktayı, raporlama yöntemlerini ve sosyal raporlarınkapsamını irdelemek, Türkiye'deki eğilim ve uygulamaları bunlarla karşılaştırmakve halka açık şirketler açısından bir sosyal raporlama modeli ortaya koymaktır.BARIŞ ANGAY
Özet (Çeviri)
Social responsibility can be described as how companies take in account of theireconomic, social and environmental impact on their stakeholders and how theymaximize the benefits and minimize the downsides of its operations and contributeto society.Today consumers demand the goods and services that are produced by socialresponsible companies. Also, today investors invest in social responsible companies.Recently, social responsibility became a very important issue for society, that?s whycompanies see themselves as socially responsible and also contribute to the solutionsof social end environmental problems.While social responsibility has been becoming a very important issue, at the sametime social reporting is becoming very important as well. Social reporting can bedescribed as how companies share the economic, social end environmental impactsof their operations within society.Regulating social reporting in todays society is not that common. Currently socialresponsibility is only voluntary. There arent any regulations in Turkish laws abouthow companies should be socially responsibile. However, social responsibleexplanations of Turkish public companies can be thought of as a social reportingoperation. But when we compare them with the detailed social reports from variousforeign countries, we realize that the scope of those explanations made by Turkishcompanies are not sufficient for companies to put forward the economic, social andenvironmental impacts of their operations.From the point on, the purpose of this thesis is to observe social reporting andother reporting methods and to compare Turkish social reporting operations withforeign ones . Also to propose a social reporting model for Turkish publicly ownedcompanies.Barış ANGAY