TMS 16 maddi duran varlıklar ve TFRS 13 gerçeğe uygun değer ölçümü standardı ve halka açık bir üretim işletmesi örneği
Standards of TAS 16 tangible assets and IFRS 13 fair value measurement and an example of a public manufacturing company
  1. Tez No: 576753
  2. Yazar: CEYLAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Uluslararası Finansal Raporlama Standardının uygulanmasının amacı, farklı ülkelerde bulunan şirketlerin finansal tablolarının güvenilir, anlaşılabilir, karşılaştırılabilir, gerçeğe uygun bir biçimde düzenlenmesi ve muhasebe uygulamalarındaki farklılıkları mümkün olduğu kadar azaltarak, Dünya'da standart bir uygulama oluşturmaktır. Ülkemizde ise muhasebe uygulamasının muhasebe standartlarına uyumu amacıyla“Türkiye Muhasebe Standartları”ve“Türkiye Finansal Raporlama Standartları”yayınlanmaktadır. Bu çalışmanın konusu, halka açık bir üretim işletmesinde yeniden değerleme modeli ile takip edilen limanın muhasebeleştirilmesinin“Türkiye Muhasebe Standardı 16 Maddi Duran Varlıklar”ve“Türkiye Finansal Raporlama Standardı 13 Gerçeğe Uygun Değer Ölçümü”kapsamında değerlendirilmesidir. Bu çalışma dört ana kısımdan meydana gelmektedir. Birinci bölümde Türkiye Muhasebe Standardı 16 Maddi Duran Varlıklar Standardına, ikinci bölümde Türkiye Finansal Raporlama Standardı 13 Gerçeğe Uygun Değer Ölçümü Standardına, üçüncü bölümde TMS 16'ya göre yeniden değerleme yöntemlerine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise çalışmanın konusu bir işletme üzerinde uygulanmış ve uygulama örneği sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of implementation of the International Financial Reporting Standard is to establish a standard practice in the world by ensuring that the financial statements of the companies in different countries are reliable, comprehensible, comparable, truthful, and as low as possible the differences in accounting. In our country,“Turkey Accounting Standards”and“Turkey Financial Reporting Standards”are published in order to comply with the accounting practices and accounting standards. The subject of this thesis study, a public production could be accounted port business in followed by the revaluation model of“Turkey Accounting Standard 16 Tangible Assets Standard”and“Turkey Financial Reporting Standard 13 Fair Value Measurement”are considered within the scope. The study are formed by 4 parts. The first part includes Turkey Accounting Standard 16 Tangible Assets Standard, the second part includes Turkey Financial Reporting Standard 13 Fair Value Measurement, the third part includes revaluation method according to TAS 16. In the fourth part, the subject of the study was applied on a company and the results of the application were evaluated.