Halka açık şirketlerde uygulanan muhasebe politikalarının değerlendirilmesi
- Tez No: 92916
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEYHAN MARŞAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
113 ÖZET Aynı olaylar ve koşullara rağmen çeşitli muhasebe alanlarında farklı muhasebe politikalarının uygulanması sonucu farklı sonuçlan ve finansal durumları yansıtan tablolar ortaya çıkabilir. Bu nedenle finansal tabloları kullananların yorumlarını sağlıklı yapabilmek ve bu tabloların yansıttığı sonuç ve durumlar hakkında isabetle bir yargıya ulaşabilmek için, işletmenin uyguladığı muhasebe politikalarını bilmek zorundadırlar. SPK bu gereksinim nedeniyle, kapsamındaki şirketler için bu politikalardan açıklanacak olanları belirlemiş bulunmaktadır. Bu alanda daha önce yapılan araştırmalara bakıldığında, SPK kapsamındaki şirketlerde uygulanan muhasebe politikalarının değerlendirilmesine yönelik bir çalışma olmadığı görülmüştür. Bu nedenle, ülke ekonomisinde önemli yer tutan bu ortaklıklarca seçilen muhasebe politikalarının incelenmesi ve değerlendirilmesine, böylece ülkemizde hakim olan muhasebe politikalarının ortaya konulmasına ihtiyaç bulunmaktadır. Çalışma bu amacı gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Bu çalışmada ilk önce, muhasebe politikası kavramına yer verilerek, muhasebe politikalarının Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği'nde ve Muhasebe Standartlarında nasıl yer aldığı üzerinde durulmuştur. Daha sonra SPK Tebliği uygulamasında yer alan muhasebe standartlarına ilişkin düzenlemeler Vergi Usul Kanunu, Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği ve Türkiye Muhasebe Standartlarının düzenlemeleri ile karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Son olarak da, uygulama çalışması olarak SPK kapsamındaki A.Ş.'ler tarafından benimsenen muhasebe politikalarının sektörler bazında tasnifi yapılmış, sektörlerde ve genelde konuya yaklaşımlar ortaya konulmuştur. Uygulama çalışması SPK kapsamındaki ortaklıkların 1998 yılı bilanço, gelir tablosu ve bunların dipnotları incelenerek yapılmıştır. Kapsam dahilinde114 bulunan bu şirketlerden borsada işlem görmekte olanların faaliyet raporları kullanılarak değerlendirmeler yapılmıştır. Araştırma sonucunda, SPK kapsamındaki şirketlerde hakim olan muhasebe politikaları belirlenirken, kullanılan muhasebe politikalarıyla ilgili açıklamaların yetersiz olduğu ve politika seçiminde sektörlerin etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
115 ABSTRACT In spite of same transactions and cases are exsist, due to usage of different accounting policies and methods, different financial statement can be resulted to represent financial position. For this reason, accounting policies implemented by firms must be known in order to interpret financial statement and to reach unbiased and correct fudgement. For this reason, CMB (Capital Market Board) determined the required acconting policies to be disclosed for regulated companies. By a close investigation of related research literature, it was determined that there exist no research an evaluation of accounting policies of CMB regulated componies. Therefore, there is a need to explain and bring about currently accepted accounting policies in our country that are chosen by these corporations which has an important role in our economy. The goal of this research is to realize that objective. In this study, firstly by emphasizing concept of accounting policies, the place and implications of accounting policies in general regulation for accounting system practices and accounting standards. Followed by a comperative evaluation of accounting standards depicted in CMB regulation; with tax code, general regulation for accounting system practices and Turkish accounting standards regulations. Finally, as a case study, the accounting standards adopted by corparations that are regulated by CMB, by sectoral classifications of this corporations and general tendencies of sectors are explored and brougt about. The case study was conducted based on balance sheet, income statement and notes to these statements of CMB regalated for 1998, corporations. Additionally operations reports that are disclosed by corporations whose shares are traded on stock exchange, was used in the process of evaluations.116 As a result of research it was determined that in the process of adoption of accounting standards by CMB regulated corporations, the explanations and notes to these accounting policies found to be inadequate and in choosing policies sectoral characteristics found to have determining capacity. tCYÜKSSK^R^İMlÜJKüU