Sermaye piyasası kapsamında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören şirketlerde ara mali tabloları düzenleme esasları ve denetimi
Fundamental principle of reporting and auditing of İstanbul Stock Market's compaines interim financial statements in capital market's
- Tez No: 89407
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YÜKÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Bu çalışmasının temel amacı; İ.M.K.B.'da işlem gören şirketlerce düzenlenen ara mali tabloların, G.K.G.M.S.'na uygun hazırlanarak bu tabloların doğruluğunun ve güvenilirliğinin sağlanması ve bu bağlamda bağımsız dış denetim mesleğinin; usul, esas, mevzuat ve raporlama tekniği yönünden öneminin ortaya konulmasıdır. Çalışmada sermaye piyasası, menkul kıymet borsaları, sermaye piyasalarında yatırımcının korunması ve kamuyu aydınlatma ile ilgili genel bilgiler verildikten sonra denetim, denetçi kavramları ve türleri ile denetimin dünyadaki ve Türkiye'deki tarihi gelişimi ele alınmış, bu bağlamda bağımsız dış denetim konusu genel hatlarıyla incelenmiştir. Genel olarak mali tabloların tanımı yapılarak çalışmanın temel konusu olan ara mali tablolardan bilanço ve gelir tablosunu, sermaye piyasası mevzuatına göre düzenlemekle ve denetlettirmekle yükümlü işletmeler, ara mali tabloların düzenlenmesine ilişkin temel ilkeler, düzenlenmesinde özellik arzeden durumlar ve tip mali tablolara ilişkin açıklamalar yapılmıştır. S.P.K.'nun ilgili tebliğleri doğrultusunda bağımsız dış denetimin hukuki esasları açıklanarak ara mali tabloların denetlenmesinde kullanılan standartlar hakkında bilgiler verildikten sonra, sözkonusu mevzuata ve pratikte karşılaşılan durumlara göre halka açık ve İ.M.K.B.'da işlem gördüğü varsayılan bir sermaye şirketinin 30.06.1998 tarihli bilanço ve gelir tablosu üzerinde sınırlı denetim uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Main purpose of this study is to establish an idependent foreign auditing professions's method, dispotion and technical reports in order to provide a verification accurancy of financial statement reports prepared and complying the Generally accepted accountancy standards with regard to companies acting in the Istanbul Stock Market and issuing Periodical Financial Statement. As for the capital market, stock market, after providing general information concerning the protection of capital market investitors and clarification of the public opinion, auditing and terms, its development in Turkey and abroad, independent foreign auditing matter has been examined in a general way. In addition, Financial statements presentation and accordingly periodical statements and income reports as a basic matter according to the market dispotions, basic principles, special situations and financial statement type have been already discussed and published. According to the notifications of Capital Market Dept. independent foreign auditing law matters explained and after having given the standards matters regarding fin. statement, application and according to the dispositon and practice situation that could be faced, limited auditing application of supposed capital firm acting in Istanbul Stock Market, regarding the 30.06.1998 dated balance and income sheet has been realized.