Ladik (Konya) mermerlerinin jeomekanik özellikleri ve işletmeciliği
- Tez No: 20429
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışmada Konya iline bağlı Ladik kasabası ve £ süre sindeki mermerlerin jeomekanik Özellikleri araştırılmış tır. Araziden yönlü numuneler alınmış olup, şistozite düzlemine dik ve paralel doğrultuda hazırlanan deney örnekleri ile tek eksenli basınç dayanımı, çekme dayanımı makaslama dayanımı, deneyleri yapılmıştır. Şistozite düzlemine paralel ve dik yönde yüklemenin yukarıda adı geçen deney sonuçlarına etkisi incelenmiştir. Ayrıca, sürtünme ile aşınma miktarı, darbe dayanımı, don sonu kasınç dayanımında meydana gelen azalma ve kütle kaybı, ?-? dalga hızları ile elastisite modülü, rijidite modülü poisson oranı saptanmıştır. özgül ağırlık, su emme oranı, görünür gözeneklilik, sertlik, cila alma özelliği gibi bazı fiziksel özelliklerle birlikte kimyasal ve mineralojik özellikler de belirlenmiştir. Ladik bölgesi mermerleri renk, kullanım yeri, kristal boyutuna, tek ek senli basınç dayanımına ve işlenme özelliği ve jeolojik kusurlara göre sınıflandırılmıştır. Arazide gerçekleştirilen ölçümler ve çatlak analizleri ile hakim çatlak doğrultusu ve blok alma olanakları araş tırılmış ve Çatakkaya Tepe mermer oluşumu için üretim yöntemi, ekipman seçimi ve örnek ocak tasarımı yapılmıştır. Ayrıca, mermerlerin genel özellikleri, mermer işletmeciliği ve mermer üretim yöntemleri, mermerin tüketim alanları ve Türkiye mermer potansiyeli hakkında derlenen bilgiler derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, geomechanical properties of marbles :f Ladik region and its environments ( Konya province ) wer-3 investigated. Block samples according to the direction of the layer were taken from Ladik marble field and then. uniaxial compressive strength, tensile strength and shear strength tests were exercised on the specimens which prepared vertical and parallel to the layer plane. The effects of loading direction, parallel or vertical to the layer plans, was investigated on the tests results mentioned above. In addition, abrasion resistance. im pact resistance, resistance against freezing and elasti city modules, rigidity modules and poisson ratio with P-5 sismic wave velocities were determined in the laboratuar"/. Physical properties of marble such as, specific weight, absorption by weight, appearent porosity, hardness and polishing feature and also chemical composition and mineralogical composition were determined. The marbles of Ladik area classified according to their colour, fields of usage, crystal dimensions, uniaxial compressive strength and also processing feature and geological defects. Main fracture direction and maximum block capacity were investigated by field observation and fracture analysis. Determination of the best applicable quarrying method, production equipment and model quarry design were per formed. Furthermore, information about general characteristics of marbles, marble quarrying and production technologies, ways of utilization of marbles and marble potential of Türkiye were also gathered together.