Türk sermaye piyasasında aracı kuruluşların performans gelişimi
Turkish capital market and performance development of intermediary institutions in twothousands
  1. Tez No: 204290
  2. Yazar: MEHMET MUSTAFA AŞKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AKBALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZETSermaye piyasalarının gelişmişliği yalnızca ekonomik büyüme ve gelişme içindeğil fakat istikrarlı bir ekonomik yaşam için de önemlidir. Sermaye piyasalarınınistenen amaçlara hizmet edebilmesi aracı kuruluşların performansına ve aracılıkkurumunun gelişmişliğine bağlıdır.Türkiye'deki sermaye piyasasının gelişmesi ve aracı kuruluşların istenilenivermesi önünde hem kendi iç dinamiklerinden kaynaklanan hem de sistemin dışından,kaynaklanan sorunlar mevcuttur.Çalışma Türkiye'deki dış dinamikleri de işleyerek, sermaye piyasası ve aracıkuruluşların çalışmalarına yani sistemin iç dinamiklerine yoğunlaşmıştır.Çalışmanın bulguları başlıca üç noktada toplanabilir. Bu alanda bilgi ve deneyimile beraber yatırımcıların beklentilerinin güven içerisinde yönetilmesi önemlidir. Ayrıcasermaye yeterlilikleri de sermaye piyasasındaki aracı kuruluşların karlılığını etkileyendiğer unsurlar arasındadır.i
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDevelopment of capital markets is important not only for economic growth andimprovement but for a stable economic life as well. Well service of capital marketsdepends on performance of intermediary establishments and level of development ofintermediation as institution.There exist two main categories of difficulties for the development of capitalmarket and well service of the intermediary establishments; one stems from the internaldynamics of the sector and the other raises from exterior of the system.Study focuses on the performance of capital market and intermediaryestablishments in Turkey by covering the exterior dynamics as well.The findings of the study concentrate on three points. It is important in thissector to guide for expectations of the investors in a trust relationship together withknowledge and skill build up. Besides, capital adequacy requirement is anotherimportant factor affecting the profitability of intermediary establishments in the capitalmarket.ii