Gelir üzerinden alınan vergiler açısından menkul kıymetler
  1. Tez No: 63068
  2. Yazar: NACİYE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ KIZILOT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
GELİR ÜZERİNDEN ALINAN VERGİLER AÇISINDAN MENKUL KİYMETLER (ÖZET)“Gelir Üzerinden Alınan Vergiler Açısından Menkul Kıymetler”konulu çalışmamızda; Ülkemizdeki sermaye piyasası araçları ve vergilendirilmesi, Türk Vergi Hukukunda ki konumu ile vergilendirilmelerinde karşılaşılan sorunlar ve konuya ilişkin öneriler yönünden sırası ile, incelenmeye çalışılmıştır. Genel açıklamalarla ilgili ilk bölümde; menkul kıymet kavramı, amacı ve önemi anlatılarak, menkul kıymetlerin tanımlamasına geçilmiştir.Daha sonra özelliklerine değinilerek sınıflandırılması ve menkul kıymetlerin vergilendirilmesi konusunda, kıyaslama yapma imkanı veren aydınlatıcı öz bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde, Türkiye'de menkul kıymet gelirlerinin vergilendirilmesinin geçirdiği aşamalarına yer verilmiş, daha sonrada Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunları kapsamında menkul kıymet gelirlerinin, irat türlerine ve mükellef durumuna göre vergilendirilmesine yer verilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise, menkul kıymetlerin vergilendirilmesi ile ilgili olarak karşılaşılan sorunlara değinilmiştir. Sorunlar; hamiline yazılı uygulamalar ve yasalardan kaynaklananlar başlıkları altında incelenmiş ve ödeme gücü ilkesi yönünden konu irdelenmeye çalışılmıştır. Hamiline yazılı uygulamalar başlığı altında, hamiline yazılı hisse senedi ve tahvil ile bankacılık ve off-shore bankacılık konularına değinilmiştir. Yasalardan kaynaklanan sorunlar başlığı altında ise, mevzuatın karmaşıklığı ve değişkenliğini gösterecek şekilde, son yıllarda yapılan yasal düzenlemeler açıklanmıştır. Ödeme gücü ilkesi yönünden diğer gelir unsurları ile uyum sağlanabilmesine ve mevduat faizi gelirlerinin beyan edilmesinde ortaya çıkabilecek sorunlara ilişkin önerilerimiz belirtildikten sonra tezimizin sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
XI TAX RETURNS OVER INCOME IN STOCKS & BONDS (SUMMARY) Concerning our studies of“ Tax Returns Over Income In Stocks & Bonds”, we have tried to examine the following topics accordingly; Taxation of capital market tools in Turkey, its potential problems in taxation and suggestion to those problems and its position within Turkey's Tax Law. In the first section, stocks & bonds concepts, its importace and its definition are explained. In addition, charactetistics and classifications of stocks and bonds are given as an information in order to have the reader be able to compare and to understand its taxation. In the second section, after the history of stocks & bonds-taxation in Turkey are given as an information, taxation of the income over stocks & bonds according to the differences in revenues and charactetistics of Turkey's income and commercial tax law are explained as well. In the third and last section, the text mentions about the general problems met during the taxation process. Problems that are mentioned as follows; Procedures like“written to the bearer”are examined according to the taxation policy and to those stocks buying power. Under the heading of“written to the bearer”, its stocks & bonds exchanges and its banking & off-shore banking procedures are mentioned. In addition, under the heading of“ problems created within the law”, the text explains recent year legal arrangements in line with coplexity and mutability of the law. After the text gives our suggestions about its buying-power in accordance with other income elements and the problems that occurs while declearing deposit interest incomes,the conclusion part of our thesis has been leaded.